View Single Post
  #1  
Vechi 23.11.2011, 21:39:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Intrebari din istoria Bisericii

Doamne ajută!
Dragi colegi,

Întrucât am observat că "jocul interactiv" inițiat de Ioanna la secțiunea "Generalități" este deosebit de util și plăcut, m-am gândit că ar fi interesant să realizăm și aici un concurs cu aceleași reguli, dar cu întrebări din istoria Bisericii.
Astfel, dacă sunteți de acord, vă propun să participăm la concursul cu întrebări biblice inițiat de către Ioanna (topic de la care m-am inspirat) și, în același timp, să organizăm un joc interactiv asemănător, cu întrebări legate de istoria creștinismului, din epoca apostolică până în zilele noastre. :)
Ce credeți, este interesantă ideea? Ne vom descurca?
Repet faptul că regulile jocului sunt aceleași cu cele de pe topic-ul "Joc interactiv - întrebări din Biblie", doar că întrebările au legătură cu tema secțiunii (istoria Bisericii). Astfel, după ce un participant va oferi un răspuns corect, va avea dreptul de a pune, la rândul său, o întrebare, iar cel care va răspunde primul, va posta o altă întrebare... și tot așa. :)

Zilele acestea, întrucât am un program foaarte încărcat, mă voi implica mai puțin în concurs (poate doar în week-end), dar după Sf. Nicolae, sigur voi avea mai mult timp și-mi voi putea îmbogăți, împreună cu voi, cunoștințele de I B U. :)

Pentru a începe concursul, voi pune o întrebare foarte foarte simplă: ce erezie/erezii a combătut Sinodul II ecumenic? Asta-i așa, o întrebare pentru încurajare, după aceea începem la un nivel mai... de olimpiadă, da? :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote