View Single Post
  #3  
Vechi 24.03.2023, 19:18:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.086
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In Pavecernita Mare, savarsita ieri, dupa Liturghia Darurilor Mai Inainte-Sfintite, se spune:
"...Ca mai inainte de toate esti, Cel ce esti Parinte, si impreuna fara de inceput ai pe Fiul Tau..."
Nu-mi dau seama exact de unde e citatul, am găsit pe net pusă de o parohie, slujba Pavecernita Mare:
https://www.stavropoleos.ro/wp-conte...mare_maici.pdf

Apare formularea Unuia Născut și unule Născut

Rugăciune a lui Mardarie
Stăpâne, Dumnezeule, Părinte Atotputernice, Doamne, Fiule Unule-Născut, Iisuse
Hristoase și Duhule Sfinte, o Dumnezeire, o Putere, miluiește-mă pe mine, păcă-
tosul, și cu judecățile care știi, mîntuiește-mă pe mine nevrednicul robul Tău, că
binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin.

La pag 33.
Cu harul și cu iubirea de oameni a Unuia-Născut Fiului tău, a Domnului
și Dumnezeului și Mîntuitorului nostru Iisus Hristos, Căruia se cuvine toată
slava, cinstea și închinăciunea, împreună cu Cel fără de început al Lui Părinte și
cu Preasfîntul și Bunul și de viață făcătorul Duhul Lui, acum și pururea și în vecii
vecilor. Amin.

La pag 10 e Crezul

Dacă s-ar contrazice cum zici frăția Ta, deși nu am găsit formularea din primul paragraf, nu ar fi inserat și Crezul.

E bine că folosești și slujbele din timpul săptămânii și că mergi la ele, că încerci să meditezi la ce auzi, dar trebuie să găsim în cărți teologice răspunsuri pt astfel de cugetări, sau să căutăm direct tîlcuirea pt afirmația din Crez.

E perioada Triodului până în Sâmbăta Mare, deci nu cred că e greșit pdf-ul.

Nu cred că în Pavecernița Mare e pasajul: Ca mai inainte de toate esti, Cel ce esti Parinte, si impreuna fara de inceput ai pe Fiul Tau.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.03.2023 at 19:25:15.
Reply With Quote