View Single Post
  #5  
Vechi 10.10.2007, 20:04:48
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
OvidiuO,cred ca am sa fiu putin nedreapta,fiindca ma intriga cumplit o realitate care nu pare sa se amelioreze doar cu Mila Lui Dumnezeu,pana nu pun adultii mana sa faca ceva concret in acest sens.Este vorba despre copii,de care amintesti la finalul postarii tale,copii chinuiti si defavorizati care sunt animanui,si care nici Dumnezeu nu ingaduie a le curma suferinta,pana nu intervine societatea.Mi se strange inima cand vad si simt adevarul despre aceste sufletele care,nu doar ca traiesc in chin,majoritatea si mor astfel.
Cand ma uit in jur,la copii strazilor,care-s multi mai ales pe la noi,la copii familiilor care habar nu au ce-seamna sa le pese cu-adevarat de ei si sa-i ingrijeasca cum se cuvine,la copii din tinuturile Africane,a caror viata pare mai degraba o jertfa permanenta si involuntara,decat viata.Cum ramane oare cu acestia?Cum ramane cu iubirea Lui Dumnezeu fata de acestia?
Eu nu contest grija divina fata de astfel de "fenomene",eu contest faptul ca trebuie sa ne lasam in nesimtire in grija Acestuia,fara sa luam atitudine,noi cei responsabili.
Ma-ngrozesc cand ma gandesc cate sufletele mici si-atat de nevinovate rabda si sufera de pe urma indiferentei si inconstientei adultilor.Fiindca,numai adultii fac posibila aceasta realitate cruda.Lipsa de educatie care se perpetueaza tot mai natang reprezinta principalul factor al saraciei si infractionalitatilor,lacomia celor care nu vor sa stapaneasca peste un popor,ci doar sa asupreasca acel popor,subjugandu-l si rupandu-i din suflet ceea ce este mai important,increderea in sine.Iar cele mai nevinovate victime raman copii.Si cand mai vad ca toti tampitii fac copii,mi se face sila...cum sunt legati bietii de ei,sunt infometati si tratati ca niste dobitoace.
E un subiect mult prea complex si cu multa nedreptate in el,oricum l-am intoarce,asa ca sa-l lasam pe Dumnezeu sa ne vegheze,iar noi sa ne punem mintea si forta la contributie ca sa facem lumea mai buna,caci pentru asta ni le-a dat Dumnezeu.Nu sa asteptam "para malaiata in gura lui Natafleata!",nu sa ne iubeasca neconditionat copii,pe care noi doar sa-i facem stim!!!!!El ai iubeste,noi le provocam suferintele....
"A unora ca acestia este imparatia cerurilor"
Reply With Quote