View Single Post
  #212  
Vechi 16.03.2015, 01:59:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne... dacă asta se poate scrie aici... întrun loc chiar și virtual al Bisericii, atunci ne merităm soarta... război, foamete, boli, ne merităm soarta... Nu mai avem nici un strop de iubire în inimile noastre... Vai și-amar de tine, Alin B., vai și-amar de tine. nu eram de acord cu sintagma "get a life", dar acum simt cum simt cum e să trăiești hrănit de plăcerea loviturilor date altora. E îngrozitor. Nu mai pierde timpul pe forum, Alin., "get a life".

Dar totuși, pentru cei câțiva buni, pentru că sunt și mereu vor fi, Dumnezeu nu permite acele atrocități să vină... nu știu pentru cât timp...

Repet, viața mea personală, privată, nu vă interesează pe voi, pe nici unul. puteți să faceți tumbe și să vă dați peste cap, că tot niște sucuri agitate rămâneți. Și pentru asta mi-e milă de voi, cei care trăiți din... studiul altora... Ca să nu formulez altfel...

Fiecare cu ce ochi citește și cu ce inimă simte și primește, așa acceptă și trăiește și așa se mântuiește. Sau nu...

Sunteți caractere slabe, voi toți care vă acuzați și vă atacați unul pe altul. Personalități înguste. Sunteți demni de milă, că nu știți să vă expuneți punctul de vedere, decât cu agitație și gălăgie, pe suferința celuilalt, pe umilirea lui, pe ridicare cu superioritate desupra lui, sunteți demni de milă și nu meritați să fiți băgați în seamă.

Și cu asta atât de spus.

Și ca să nu fiu off-topic, Mihai.: BC, nu e B, și nici C, e F-L, și e E. Adică ești în erezie. Iar eu nu te acuz, ci arăt ereziile apusului, asta mi-e datoria, poate să zică orice ar zice. Nu sunt curios.
Nu Dumnezeu te-a chemat să fi catolic, ci dracu te-a chemat să fi catolic. Și tu l-ai crezut de bun.

Da, Biserica e infailibilă.

Și da, cred că și Sfinții sunt infailibili. Nu am găsit erezia "infailibilității Sfinților", în nici unu din Sfintele Sinoade Ecumenice. Pentru că prin ei alcătuiesc Biserica. Ei alcătuiesc Biblia, Sfinții Părinți alcătuiesc Sfintele Canoane, la Sfintele Sinoade Ecumenice, și "Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui," - Psalmii 67, 36. Sfinții nu pot greși, de aceea sunt Sfinți, că prin ei a vorbit și vorbește Sfântul Duh Dumnezeu. Amin.
Jignind autoritatea Sfinților, facem păcate împotriva Duhului Sfânt, care locuiește în ei, păcat care nu se iartă, de neiertat, conform Bibliei.

Dar sunt deschis la dialog, la descoperirea tipurilor de gândire, pentru a înțelege, evenatul a se dovedi, înspre pro sau contra infailibilității Sfinților.

Să fi-ți sănătoși.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.03.2015 at 02:04:22.