View Single Post
  #95  
Vechi 30.04.2015, 00:30:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare interesanta ideea.
Cel ce doreste sa intalneasca un pustnic, daca nu este superficial in credinta, atunci in nici un caz nu trebuie sa puna aceasta intrebare aici, ci lui Dumnezeu. Iar prin rugaciune, orice lucru este posibil. Cunosc insa un caz cand cuiva i s-a dat sarcina de catre duhovnic, sa caute si sa gaseasca pe cineva care traia de multi ani in pustietata muntelui, pentru un cuvant de folos. Dupa mult timp de cautari zadarnice, cu ispite grele si neajunsuri, intampinand ploi sau geruri napraznice, singur in varf de munte, persoana cautata a venit personal la omul cu pricina, tocmai cand era pe cale sa-si piarda mintile de deznadejde.
Pustnicul, chiar daca se roaga pentru toata lumea, el fuge de lume cu toata fiinta lui, fiindca lumea il lauda pentru ceea ce face, iar el pierde harul.
N-am cunoscut niciodata un pustnic, iar daca da, atunci nu mi-a fost dat sa stiu, fiindca probabil as fi cazut instantaneu la picioarele lui. Dar cu ceva ani in urma, am avut dorinta ca unul dintre pomelnicele mele sa ajunga in mainile unui pustnic nevazut de lume, iar aceasta rugaciune mi s-a implinit la cateva luni dupa aceea. Nimic pe lume nu-i imposibil. Totusi, intalnirea personala a unui mirean cu un pustnic, daca nu-i oranduita de Dumnezeu, ci doar ingaduita, ea poate aduce sminteala cel putin de o parte daca nu dintr-amandoua.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote