Subiect: Nu mai stiu...
View Single Post
  #13  
Vechi 17.09.2016, 19:09:30
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pct. 2
Toate femeile au instinctul matern lasat de Dumnezeu, deci si monahiile. Cred despre acestea ca ele isi jertfesc firea pentru Dumnezeu.

pct. 4
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.

pct. 5
Despre cei care au mai multi copii tragem concluzia ca nu se abtin? Dar despre familiile cu mai putini copii sau cu niciunul am putea deduce ca se abtin?
Nu mai ocupate si mai putin disponibile pentru relatiile trupesti sunt femeile cu mai multi copii (perioada consumata cu fiecare sarcina in parte, perioadele de lauzie, alaptarea, surmenajul etc.) decat cele cu mai putini sau cu niciunul?

Abstinenta celor casatoriti este buna doar daca ambii parteneri sunt de acord cu ea, altfel este pacat. Se are in vedere vietuirea in curatie si lucrarea virtutii.
Parintii care nasc toti copiii si au grija de ei sunt oameni care au inteles ca au primit de la Dumnezeu darul nasterii de prunci si isi lucreaza cu acest dar mantuirea!

Last edited by crinrin; 17.09.2016 at 20:28:54.
Reply With Quote