Subiect: cum sa fac?
View Single Post
  #39  
Vechi 15.10.2010, 21:04:24
Daisy75 Daisy75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Personal, nu cred ca o mama si-ar parasi copilul fiindca 'nu e bun de nimic' (desi poate fi si acesta un motiv, dar in alte cazuri de ex. de handicap vizibil sau alte dizabilitati, sau boli incurabile gen hiv/sida, cancer etc), ci mai degraba, din motive financiare sau din lipsa de rabdare necesara pt. a-l creste, si implicit, fuga de asumarea unei astfel de responsabilitati - aceea de a creste un copil (cresterea si educarea unui copil nefiind chiar cel mai usor lucru de pe lumea asta)... sau fiindca poate nu vrea sa creasca un copil al unui barbat de care s-a despartit intre timp si pe care poate il uraste, sau poate copilul respectiv a fost rezultatul unui posibil viol si mama respectiva a aflat de sarcina cand ar fi fost riscant sa-l avorteze, sau poate sarcina respectiva a fost neplanificata si 'accidentala' si depistata cam tarziu si, tot asa, sa-l fi avortat ar fi putut fi riscant... sau din multe alte 'n' motive (care nu indica neaparat faptul ca acel copil ar fi unul 'bun de nimic'), dar cel mai adesea, lipsa banilor/saracia ar fi principalul.
Eu vorbeam strict de cazul bunicii mele care a facut copilul(pe tatal meu) cu sotul ei(bunicul meu) iar tatal meu a fost al 11 lea copil din 12 cu acelasi sot. 6 au murit de mici sau foart mici si 6 au trait. Din cei 6 ramasi pe unul l-a dus la casa de copii(tatal meu) pentru ca era saracie,era handicapat sau a razutat din viol??? Reurse financiare,rabdare?
Tatal meu a ramas cu sufletul franjuri din cauza unei bucati de mamaliga?
Este cel mai destept,descurcaret,istet si bogat om dintr-e fratii lui.
Nu am copii dar nu pot intelege pe mama care-si arunca copilul in latrina din curte dupa nastere,abandoneaza copilul indiferent de unde provine el; nu pot intelege avortul.
Reply With Quote