View Single Post
  #1  
Vechi 19.02.2011, 23:22:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Grade, tipuri si semne ale influentei demonice

Rareori un demonizat ajunge astfel dintr-o dată. Este o boală spirituală cronică, ce are gradele sau stadiile ei. Clasic, se descriu trei grade:
1-tentația demonică. Este puțin mai mult decât simpla tentație sau ispită. Simpla ispită este atunci când ți-e foame și atunci îți vine în cap gândul să furi o pâine. Este ceva care ține de natura umană. Dar tentația celui care începe să se pună sub influență demonică este: mai complexă de atât; mai perversă de atât; subiectul întârzie mai mult de atât. Ea tinde să devină tot mai monocordă: mereu aceeași specie de păcat îmi vine în minte.

2-obsesia demonică. Este etapa în care viața subiectului începe să graviteze în jurul păcatului. Nu mai este păcatul cel care îmi dă mie târcoale și mă atacă din când în când cu ispita lui. Rolurile s-au schimbat deja și eu sunt cel ce dau târcoale păcatului. Și o fac, dacă nu în mod continuu, cel puțin suficient de des încât comportamentul meu să aibă de suferit și semnele bolii să fie deja vizibile pentru un ochi inițiat și atent. De multe ori apar compulsii de tip magic, încă și mai des apare ceea ce poate fi ușor luat drept depresie psihogenă, mergând până la un risc suicidar.

3-posesia demonică este stadiul cel mai serios, mai spectacular și, de regulă, exorcismele se adresează subiecților aflați în acest stadiu. Demonul (sau demonii, că pot fi mai mulți) este deja internalizat și pune stăpânire pe majoritatea funcțiilor psihice, mai puțin asupra voinței, care, totuși, poate și ea suferi de un anumit grad de paralizie. Boala este evidentă chiar pentru un ochi neexpert, dar deosebirea dintre posesia demonică și psihozele care se pot manifesta asemănător necesită expertiză. În orice caz, în acest stadiu, posedatul (în tradiția răsăriteană numit energumen) nu se mai poate ajuta singur spre a ieși din această stare și are nevoie de ajutor.

Mulți autori vorbesc despre un al patrulea grad: posesia perfectă. Aici, toate semnele oribile din stadiul precedent se remit aparent și cei din jur pot crede că persoana a redevenit "normală". Ceea ce s-a întâmplat, de fapt, a că demonul a preluat adevărata posesie, a trecut de domeniul psihic și se ascunde, acum, în nucleul cel mai profund al persoanei respective. O asemenea persoană profund posedată nu va mai arăta în exterior nimic spectacular, afară de împrejurări rare când este provocată: dar va trăi mereu pentru diavol, ducând întreaga viață în păcat, fără nici cel mai mic semn de remușcare sau de rușine. Adeseori asemenea persoane pot fi plăcute la înfățișare și, surprinzător, pot avea un comportament plăcut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.02.2011 at 23:26:39. Motiv: sublinieri
Reply With Quote