View Single Post
  #263  
Vechi 13.05.2014, 09:52:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Clar, acolo trebuie sa mergem (in Etiopia), daca vrem mucenicie :). Noi aici nu avem chiar minimul (decat in acte), acela e de vreo 7-800 lei/luna (250 usd, < 200 eu), si noi (adica eu), acum, fac dublu. Chiriile insa sunt mari peste tot, 150-200 euro ceva decent, sub 500 lei stai la comun, eventual (adica o camera intr-un apartament/casa cu dependintele la comun cu proprietarii sau alti chiriasi), uneori cu cheltuielile incluse (curent, apa, caldura, etc), alteori nu. Si la dvs pare sa fie mai rau, ca daca reusiti sa faceti in medie 1500-2000 dolari, trebuie sa dati mai mult de 1000 la chirie, e mai mult de jumatate, abia va mai raman cateva sute sa supravietuiti. La noi daca ai sal minim si n-ai casa unde sa stai, e clar, tb sa imparti locuinta cu altcineva, daca ai ca mine, dublu, te descurci, iti mai si raman cateva sute de lei, care pt o singura persoana, modesta, ar ajunge, dar nu stiu daca si cu un copil... E adevarat ca mai primesti 200 lei alocatie, dar te costa si gradinita (teoretic sub 100 lei, practic, se mai adauga...), si nici nu mai poti lucra atat de multe ore, decat daca il dai la particular, si acolo costa si mai mult (poate chiar 900-1000 lei am auzit), deci tb sa ai serviciu ceva mai bun (banca, multinationala, afacere proprie, etc). Cu salariu minim, singura si cu copil, cam trebuie sa te ajute cineva (parintii tai, sau tatal copilului) sau sa gasesti o chirie superieftina, sub 500 lei, eventual cu alte obligatii (sa ai grija de un batran, etc).

Last edited by fallen; 13.05.2014 at 12:03:27.
Reply With Quote