Subiect: Logodna-urgent
View Single Post
  #3  
Vechi 06.12.2008, 13:22:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna. As vrea sa stiu totul despre logodna. Sunt impreuna cu un baiat de cateva luni si ne iubim foarte mult,si simt ca este alesul inimii mele,insa ne este frica sa nu ne desparta cineva,sau ceva, si de aceea ne-am gandit ca ar fi bine sa facem logodna,insa sa nu afle nimeni,iar peste 2,3 ani sa ne casatorim Mentionez ca suntem amandoi majori. As vrea sa stiu,cu cat timp inainte trebuie anuntat preotul pentru logodna?Sau se poate face pe loc,adica dupa ce vorbim cu preotul? De ce avem nevoie? Si cine trebuie sa fie prezent?

Va multumesc...si astept sfaturile voastre
Iubita sora in Hristos!
Frumoasa decizie ati luat si totodata plina de mult curaj... dar va spun ca este o avantare prea mare... daca este sa va casatoriti va fi si acum sau mai tarziu... Daca Dumnezeu va vrea impreuna va fi ori acum, ori peste un an, ori peste 3 ani, ori peste 50... Rugati-va mult unul pt celalalt...
Trebuie numai sa luati aminte cu discernamant mare, ca s-ar putea sa dati gres, nu va zic ca sa va sperii, ci trebuie sa luati aceasta hotarare, nu din entuziasmul copilaresc, ci cu minte de batran! Trebuie sa judecati toate asa cum trebuie si raportate la realitate, la viata de zi cu zi, cu tot ce inseamna... locuinta, bani, servici...
Ce aveti de ascuns? Nu credeti ca e este un moment de asa bucurie incat sa participe si parintii, rudele, prietenii?
logodna e pe post de casatorie astazi... trist! Nu se mai casatoresc multi! Dupa un an doi, cu o luna inainte de casatorie, se despart... si Divortul Bisericesc cine il face? Nu exista asa ceva! De aceea trebuie foarte bine avut in vedere aceste lucuri!!!
Va sfatuiesc sa va cercetati bine nu numai intre voi doi, ci si cu duhovnicul ce va trebui sa il aveti amandoi! Numai asa puteti lua asemenea decizii!!! Apoi e bine ca sa faceti totul odata!!! Altfel, va complicati prea mult asa...
Va rog sa ma iertati daca cumva v-am intristat sau v-am gresit cu ceva!!!
Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote