Subiect: Logodna-urgent
View Single Post
  #8  
Vechi 06.12.2008, 23:31:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Esti chiar sigur sigur ca e asa de gresit? Stiu ca si la Sf. Munte Athos se mai intampla sa mai fie botezat cineva (in apa marii de exemplu). Si Pr. Serafim Rose boteza oameni intr-un rau langa manastirea pe care o fondase. Si stiu si manastiri din Romania cu viata duhovniceasca ridicata, unde se mai permite din cand in cand sa se faca botezuri si cununii...
Fratele meu, la Sf.Munte NICIODATA nu se fac botezuri de PRUNCI!!! mai ales "fetite"... Sunt Botezuri numai de BARBATI care se convertesc la Credinta Ortodoxa! Sunt niste locuri speciale pt a fi Botezati! "a boteza oameni" nu e tot una cu "a boteza prunci", carora le era interzis copiilor in Sf.Munte pana la 14 ani... de cand a aprobat Athoniada din Kareya pt a primi baieti chiar din clasele a 5, s-a lasat aceasta interzicere!
La noi in tara, repet: este pe proprie raspundere! Poate sa fie ele cat de vestite ar fi... numai sa auda sau sa vada din intamplare un calugar mai slab de "inger" de nunta sau de botez, ca dracu il lupta de nu stii ce e aia... si daca pleaca din Manastire sau cade in desfrnare in Manastire, a cui e vina? Nu prea ai stat prin Manastire ca sa aflii din regulile TRADITIONALE monahale ca sa poti spune ce este CORECT!!!
Sa fim cu luare-aminte in toate si cu mare mare discernamant!!!
Reply With Quote