View Single Post
  #12  
Vechi 26.05.2015, 14:47:45
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Gabriela, știu că nu ești cu nimeni momentan. Întoarce-te la părinți, ajută-i la bătrânețile lor, găsește un servici care să-ți placă, chiar dacă nu faci carieră. Părinții te vor ajuta și ei, nu vei mai plăti chirie, și îți va fi bine.
Nu cariera este scopul creștinilor.
Este usor de spus insa in nu-i asa de usor de pus in practica. In casa parintilor mei locuieste si familia fratelui meu si nici nu mai sunt la varsta care sa stea cu parintii atata timp cat ei inca sunt in putere, iar munca mea imi place chiar foarte mult. De munca nu ma plang, doar de faptul ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, iar de gasit un alt servici este destul de greu in zilele noastre (am incercat si acest lucru si inca sunt in cautarea unui loc de munca care sa imi ofere mai multa stabilitate pe pamant strabun)


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ține-te de un duhovnic bun, care cunoaște multe persoane și e sociabil și popular, deschis și îmbunătățit, atent și cu discernământ, și acel duhovnic îți va face cunoștiință cu un bărbat creștin, în vederea căsătoriei. De la părinți, veți pleca împreună, și vă veți sluji unul altuia cu bubucrie.

Eu așa simt, că îl vei cunoaște, foarte curând și te vei căsători apoi cu el. Cunoscându-l, să pui în aplicare ce ți-am spus mai sus, în postul anterior.

Spui că nu știi să iubești și nu știi dacă ai iubit vreodată... Cuvinte de teamă.

Fi femeie demnă, fi hotărâtă și puternică, dar și blândă și ascultătoare. Nu te teme, de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu. Nu te teme, nici dacă vei fi în fața morții. Iubește și atunci pe toți, fi și atunci deschisă și lucidă, urmează calea iubirii, a vieții, a dăruirii și a iertării. Calea creștinească.

Așa vei iubi. Așa să iubești. Așa se iubește.

Ascultă-mă, că te învăț la bine. Îți vreau binele, și îmi jertfesc din timpul meu, ca să-ți slujesc, să-ți fiu alături.

Iar ascultând, când îți va fi bine, să nu uiți apoi, să mulțumești lui Dumnezeu, să-i mulțumești, mai multe zile decât L-au rugat să te ajute. Și mulțumindu-i, mai mult ajutor vei primi.
Dar pentru început, trebuie să faci ce te învață creștinii, frații tăi, preoții, Sfinții Părinți, și mai ales Noul Testament.

Pune început bun, al mântuirii, fiecărei zile.
Stiti cati mi-au spsu ca simt ca foarte curand se va petrece asta? N persoane, iar "curand" este de vreo cativa ani, pe putin vreo 5 :)

Va multumesc oricum pentru cuvintele frumoase :)
Reply With Quote