Subiect: Rase caini
View Single Post
  #112  
Vechi 11.02.2016, 02:16:12
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O veste buna, am citit ca pana in 2050 se reface tot stratul de ozon (asta fara vreo interventie artificiala), deci se duce si efectul de sera.
Gunoaiele egocentrice care conduc planeta sint in stare sa provoace dezastre sau false-dezastre-mediatizate-ca-dezastre-majore (mizeria asta o fac de mii de ani, a face rau e singurul lucru la care chiar sint experti, Izax sa ii ia pe toti) doar ca sa vada agenda demiurgului lor extraterestru implinita. Stai linistit, la scara lumeasca majoritatea dinamicii sociale este conform planului lor jegos.
Si tu si Alin aveti dreptate; e vorba de nuante. Nu are rost sa va contraziceti. Alin are viziunea lui, cat se poate realista. Ca sa fiu clar: "big-bangul", daca Il vezi pe Ha-Shem ca Autor, e cit se poate de in acord cu credinta. Marturisesc ca sint de parerea lui, cu mici diferente.
Catalin are dreptate, in sens tactic, Alin. Institutia ecleziala si credinta insasi se confrunta cu provocari majore acum. Ce trebuie sa facem, este transmitem imaginea unei coerente si unitati a invataturii si actiunii, deopotriva. Adica mesajul Bisericii nu trebuie modulat social, doar ca sa ajunga la urechile astupate de cerumenul unui agnosticism roz-diareic si somnolent (din nou, o mare greseala iesirea din catacombe si axarea pe numar de credinciosi, dar asta e alta discutie), doar fiindca la nu stiu ce conferinta, Hawking a facut caca in scaunul de unde vorbeste prin traductorul ala, si a lansat o noua blasfemie. Alin, priveste la ce a dus adecvarea-cu-orice-pret-la-noile-realitati la CVII: practic si-au dat singuri cu tesla in mostenitori pe termen lung.
Scuze pentru umorul prea scatologic, dar majoritatea ma stiti ce imi poate tureta, adica...Tourette. :-P
Reply With Quote