View Single Post
  #88  
Vechi 23.01.2021, 21:20:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
E vorba de faptul ca tu pe baza GPS care foloseste globul si harta pusa pe glob tragi concluzia pripita:

[1]. Daca GPS foloseste globul-bila
[2] si merge

[3]. atunci pamantul are sigur forma de glob-bila

[4] cerandu-mi sa te cred, spunand-mi:
[5] iata dovada ca pamantul e sfera si apoi imi postezi o poza (reeditata in [6] photoshop) cu pamantul sferic.

Problema nu este in ce spun eu problema este ca tu nu citesti si nu reusesti sa urmaresti logic ce spun eu. Nu reusesti sa citesti cuvand cu cuvant.

Din pacate tu nu reusesti sa vezi cuvantul unde este vreo eroare la mine ci doar dai citate. Si nu reuisesti sa identifici tipul de eroare. Si arunci cu chestii.


Hai sa iti vezi eroarea de logica de mai sus in formularea ta.

1. Admiti ca GPS foloseste globul-bila - afirmatia [1]

2. Admiti ca merge - afirmatia [2]

Hai sa vedem ce inseamna ca merge.

3. Merge inseamna ca datele din modelul bila determinate pentru punctul tau, pe care le transmite la aplicatie sunt in fapt pentru o realitate BILA - adica pamantul este o realitate BILA.

4. In fapt ce inseamna ca merge este ca fiecare punct calculat din coordonatele modelului bila are un corespondent in realitate = ASTA INSEAMNA CA MERGE ca exista in spatiul 3D calcaulat din modelul bila un punct pe care il primesti in GPS.

5. Adica pamatul este bila - ai admis ca pamantul este bila, pentru ca admiti ca modelul folosit functioneaza, iar functionarea implicita insaemna ca sunt coordonate reale si nu imagine intr-un alt spatiu. Nu mai exista vreo mapare la un alt spatiu.