View Single Post
  #16  
Vechi 08.11.2008, 00:36:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc Pr. Marius pentru explicatie.
Cine ajunge sa studieze psihologia, va gasi intr-adevar multe lucruri practice folositoare, ceea ce pe mine personal ma inspaimanta, caci la fel de practice si aplicabile mi s-au parut si numerologia, astrologia, si altele, care chiar daca nu au ajuns a fi recunoscute ca stiinte, au putere de convingere, caci au dat rezultate. Si cu ajutorul acestora putem da un raspuns coerent problemelor si le putem aplica si obtine rezultate. Ma ingrozeste gandul de a amesteca religia cu stiinta, la nivelul la care aceasta se afla astazi, pentru ca se stie ca scris este:"Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o".

Ma intreb de ce acum, dupa anul 2000 dintr-odata e necesara folosirea psihologiei pentru vindecarea bolnavilor?!? Oare nu e o recunoastere a faptului ca religia nu le rezolva pe toate si ca e nevoie de o alta stiinta, care s-o completeze, pentru a face fata problemelor?
Oare chiar asa sa fie? NU cred acest lucru.
Anca , dar oare in stiinta nu lucreaza harul Bunului Dumnezeu ? Ma refer la stiinta folositoare noua, nu cea distructiva. Medicina Anca draga, ar fi fost neputincioasa in totalitate daca nu ar fi fost voia Lui. Sa nu confundam falsele stiinte , gen astrologia, cu medicina si cele adiacente ei. Oare tu nu ai fost la medic, rugandu-te in acelasi timp Bunului Dumnezeu. Este oare inspaimantator si mare pacat a merge la Sfantul Maslu si a apela la un medic de specialitate ? Nu , nu cred ! De eram desavarsiti si fara de pacate, poate nu era nevoie de aceasta "completare" a tratamentului intru vindecare. De eram desavarsiti si drepti in fata Lui, numai prin har si gand le rezolvam pe toate, dar suntem ce suntem si singuri ne-am complicat si ingreunat existenta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote