View Single Post
  #17  
Vechi 15.07.2009, 11:58:19
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cere si ti se va da

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.
Doamne-ajuta!

Incearca sa ai mai multa incredere in ceea ce a spus Parintele Arsenie Boca care, asa cum a si promis, ii ajuta mai mult acum, de dincolo, pe cei care il cheama. Iti spun ca unul care am beneficiat (nevrednicul de mine) de ajutorul sau si ca unul care, incercand sa merg pe urmele lasate de acest mare parinte roman am simtit si am vazut ce mare putere a primit de la Dumnezeu. Pentru mine este Sfant si sunt convins ca foarte curand si BOR va certifica acest fapt.

In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei sunt pictati sfintii asa cum i-a vazut parintele Arsenie Boca. In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi, sfant catolic care in timpul vietii a vrut sa posteasca dupa modelul ortodox, dar Papa nu l-a lasat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote