View Single Post
  #2  
Vechi 21.09.2012, 18:40:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Nestiut Vezi mesajul
Buna

Am tot cautat, dar nu am gasit date despre anii cand s-a nevoit acest sfantsi daca cineva din secolul nostru s-a nevoit in acest tip de asceza care probabil este cel mai inalt si rar inteles .., multumesc

- Userul Pustnicul e inregistrat tot de mine, dar a fost cu mult timp in urma, iar acum am alta dresa de mail o spun in caz daca IP-ul e acelasi
Nu cunosc nici eu anii. Dar viata sfantului e un subiect de toata frumusetea. Pacat ca firul asta s-a stins asa repede acum patru ani. Sf Simeon cel Nebun pt Hristos, zis si din Edessa, a fost cinstit in epoca bizantina ca unul din cei mai mari si mai cunoscuti sfinti, iar istorisirea vietii sale este una din cele mai ample din Vietile Sfinitilor scrisa de Simeon Metafrastul in sec X si folosita de Biserica pana azi. Faptul ca viata acestui sfant „a trecut in plan secund” arata zic eu o degradare a intelegerii pe care o avem noi in ceea ce priveste ortodoxia. Romanul „Nebunul” scris de Savatie Bastovoi reia viata acestui sfant intr-o maniera mai usor accesibila publicului contemporan (inclusiv mie adica care am citit si cartea lui Savatie si istorisirea din Vietile Sfintilor si am fost miscat mai mult de catre cea dintai. Nu fac aici nici o ierarhie caci romanul pomenit e hrana mai diluata pt post-modernisti ca mine iar istorisirea lui Simeon Metafrastul e esenta servita precum este....adica in buna parte inaccesibila celor care nu au depasit stadiul prunciei duhovnicesti)
Reply With Quote