Subiect: Ecumenism?
View Single Post
  #114  
Vechi 12.05.2014, 01:05:36
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Sf Siluan e un exemplu perfect de ce inseamna un adevarat calugar si cum priveste el ecumenismul: si anume din punctul de vedere al asteptarii iubitoare, cu inima alaturi de cei de alte credinte. e la milioane de ani lumina distanta de falsele repere de azi, unii "ucenici" ai lui Horia Sima, care pun problema intr-un mod rusinos. Ca unii glumeti care arunca vorbe dure de la distanta, in ideea ca nu vor da niciodata nas in nas cu persoana respectiva, sau, mai rau, cu parintii ei, de pilda.

In celelalte culte nu e nimic surprinzator daca vom da mai ales despre oameni care nu au nimic in comun cu adevarul si cu Hristos - devreme ce sunt destui asa si in ortodoxie.
Toata discutia este in legatura cu ceilalti, care s-au nascut intr-o alta traditie, sunt intr-un alt mediu cultural, asa cum s-au nascut intr-un popor (vorba lui Heliade Radulescu, aceste nasteri nu sunt decat "niste intamplari", iar "patriotismul adevarat e iubitor de oameni" si se vede in ce faci tu, nu in ce rai sunt altii) si care se uita cu speranta spre ortodoxie. Nu neaparat spre ortodoxia in sensul a ceea ce memorizeaza unii sau altii din datini (la sminteala acelora nu ne gandim?) Ortodoxia adevarata nu se poate concepe fara iubirea de oameni.

Eu cunosc insa catolici, nascuti in traditia aceea, la care vad fapte bune, si deschidere fata de ortodoxie mai mare decat au unii hiperortodocsi.

in general sectele neoprotestante sunt cele mai putin pregatite pentru ecumenism. de aceea nici nu sunt invitate la actiunile patriarhiei din ianuarie. adevarul e ceva care diferentiaza (o) biserica de o secta, iar acelea cam sunt secte. de atata timp cat exista ecumenismul eu nu stiu niciun compromis facut de Ortodoxie. Doar o marturie buna data in fata paganilor si pasi mici, dar necesari pentru reunificarea/reintregirea Bisericii.

Last edited by calinp; 12.05.2014 at 01:10:19.
Reply With Quote