Subiect: Monah sau laic
View Single Post
  #7  
Vechi 26.12.2009, 18:55:42
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Va multumesc pt sfaturile ziditoare pe care mi le-ati dat mie si tuturor celor care intampina astfel de ,,probleme'' binecuvantate pot spune,este adevarat ca daca intradevar esti ales de de Iisus sa traiesti in viata monahala te va chema la acesta ingereasca vietuire,dar problema me daca sa pleci atunci cand te cheama EL sau sa pleci atunci cand contextul familial sau social iti permite acest lucru,adica terminarea studiilor,acordul familiei etc.
Astazi manastirea nu mai este privita ca locul de desavarsire ci mai nou calugari sunt priviti ca fiind homosexuali,cersetori,oameni izolati si egoisti.Acest lucru este blasfemie la adresa acestora,fiindca daca unul dintre ei greseste,toti sunt catalogati la fel ca el.Dar este bine ca Dumnezeu ne mai cheama la manastire fiindca acolo este cel mai sigur loc de mantuire si nu oricine are acces la acesta deci sa-i raspundem Domnului cei chemati.Doamne lumineaza-ne Amin
In general calugarii sunt vorbiti de rau, dar daca ii intrebi de ce o sa-ti raspunda ca asa trebuie. Un ieromonah era intr-o masina in centrul Bucurestiului si s-a produs acolo o mare ambuscada, el a zis "din cauza mea s-a intimplat aceasta. Bietii oameni sufera din cauza mea..."
Staretul Varsanufie de la Optina a spus un cuvint care m-a uimit mult "monahul se aseamana unor oase batute. Pe el toti il bat si oamenii si diavolii. El rabda de la toti si injosiri si batjocuri". Am invatat, din experienta sa nu mai cred cind aud un calugar vorbit de rau...SFPaisie de laNeamt a zis "daca ar stii monahul ce il asteapta in minastire nu ar mai veni nici unul, dar la sfirsit cind vor vedea slava calugarilor le va parea rau tuturor ca nu s-au facut calugari". Cum e chemarea fiecaruia... Crucea unui calugar e mai grea dar si ajutorul pe masura. La calugarie un monah primeste 7 ingeri, aici se refera la cele 7 haruri care sunt mentionate in SF Scriptura, nu le mai stiu pe toate, doar duhul sfatului si duhul intelegerii....Dar primeste si si 7 diavoli - adica ispitele sunt de 7 ori mai mari
Legat de timp...poate nu e rau sa-ti termini studiile, dar pe de alta parte poate nu prea mai e nici timp...cum te-o lumina Dumnezeu..
In nici un caz, spunea un parinte, sa nu pleci fugind de niste ispite, ca nu vei rezista, ci doar din dragoste de Dumnezeu.
Eu citesc acum o carte care m-a impresionat f mult si m-a folosit Viata Sf Nicon, ultimul staret de la Optina scrisa de monahia Maria - ti-o recomanda iti vei gasi acolo multe raspunsuri legate de aceasta problema...
Dumnezeu sa te ajute
Reply With Quote