View Single Post
  #17  
Vechi 01.06.2010, 01:37:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nașii unui cuplu sunt un cuplu, iar nașii persoanelor sunt persoane. A spune ca "nașul de botez al copilului este un cuplu" înseamna ca pierdem din vedere semnificația teologică a instituției nașilor de botez. Când nașul spune "mă lepăd", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului si când nașul spune "Cred", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului care, prin chiar actul de a năși, se angajează în fața lui Dumnezeu și a oamenilor să ducă pe acel copil spre credință.
Când nu e vorba de un copil, ci un adult este cel care se botează, nici nu trebuie neaparat naș, fiindca el insuși poate spune cuvintele de exorcism si cu propria gură poate spune Simbolul.

Acuma, sigur că nu este interzis ca un copil să aibă doi sau mai mulți nași. Când sunt doi, nimic nu interzice să fie un bărbat și o femeie: ei pot fi căsătoriți sau nu. Cu alte cuvinte, căsătoria nu are nici o legătură cu a fi naș. Nașa mea de botez este o femeie necăsătorită, care nici nu a dorit să se căsătorească. Este artistă și a considerat că se poate realiza prin artă. Dar a dorit să aibă, totuși, ca un fel de copil al ei. De aceea m-a botezat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.06.2010 at 01:44:21.
Reply With Quote