View Single Post
  #5  
Vechi 04.05.2007, 16:54:48
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Viata in sine este cel mai de pret lucru. << Pai tocmai si cand oferi cel mai depret lucru altei persoane , care fara ajutorul tau ar fi murit, e un lucru rau ?? e rau ca salvezi mai multe vieti ??? Poate dumnezeu te-a pus pe pamant tocmai pt a salva aceea viata !


1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. GRESIT !! Daca crima este iertata daca e facuta in anumite conditii , atunci si sinuciderea este iertata in anumite conditii ! Si aceasta e una din ele ! A salva viata altcuiva dand-o pe a ta este ceva mult mai presus de orice alt sacrificiu !!!!

Numai diavolul se gandeste numai la AUTOCOPREZERVARE si zice ca fiecare sa isi protejeze viata lui kit ca mor mii pe langa el !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu si mai grav sa lucram cu subpozitii rusinoase si aberante facind apel la destin si la alte cele straine unui bun crestin si cu un respect redus fata de sine insusi. << probabil dar daca un preot mi-a zis ca uciderea este partial iertata in anumite conditii , am presupus ca e adevarat ! Si zic partial deoarece nu sufletul tau va fi judecat NUMAI dupa aceea fapta de la sfarsit , sau aceea crima !! Ci pentru cum ti-ai trait viata si toate vor fi puse in balanta ! So iertarea partiala de la acel fapt nu te scuteste de restul pacatelor ! DE aceea am zis partial ! Think befor you speak !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu <<< eu vorbeam doar despre o anumita fapta din viata unui om , nu de toata viata ! DE aceea eu m-am referit numai la aceea fapta, ca doar nu vei fi iertat pentru toata viata numai ca ai salvat 2-4 prin actul tau de a daruii viata ta altora care merita mai mult !! Pt toata dragostea trebuie luata toata viata ta in perspectiva

So pot discuta cu jumatati de masura daca ma refer numai la anumite actiuni !!


Mintuire partiala ? Ne jucam cu , cuvinte ! <<<< citeste si intelege inainte sa vorbesti !!! Ai fi putut zice pur si simplu ca nu ai inteles si sa explic !!


Daca Dumnezeu vrea sa salveze viata cuiva o va face cu siguranta prin Tainele Sale, neavind nevoie de o sinucidere <<<<< Si de unde sti tu planul lui dumnezeu ?? ai vb cu el pe mess ?? ti-a trimis o scrisoare ? sms ??
De unde sti tu cu siguranta ?? ai vazut pe net agenda lui ?
De unde sti tu ca poate fiecare dintre noi face parte din Tainele Sale ??
Doar el a zis ca lucreaza prin noi ! Poate e voia lui ca aceea pers sa salveze viata altor persoane ?? Poate la randul lor vor ajuta si salva altii si tot asa , facand o lume mult mai buna decat daca tu ai fi trait si ceilalti ar fi murit ?




Credinta si dragostea in Dumnezeu ori este cu desavirsire si cu toata fiinta noastra , ori nu exista <<<<< hmmm , esti cumva un inger pe pamant ? Ai trait tu fara sa pacatuiesti macar 1 data ? Si daca ai pacatuit , unde iti era credinta si dragostea in Dumnezeu atunci ?? Daca ai pacatui inseamna ca nu esti cu desavarsire si cu toata fiinta ta => nu exista :) si asta dupa vorbele tale !!



THINK AND UNDERSTAND BEFORE YOU SPEAK !!!


Reply With Quote