View Single Post
  #40  
Vechi 21.06.2018, 20:42:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Fii sigur ca exact asta au făcut, unele persoane pe care le.cunosc și sincer le admir curajul de a se elibera de dependenta de ceilalți.
Nu mi se pare nimic de admirat, să-ți anihilezi orice oportunitate de dezvoltare interumană prin izolare și să treacă anii peste tine devenind tot mai irascibil.


Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Următorul ar fi puțin mai greu, anume sa scapi de dependenta de a respecta cu strictete o anume religie

Pentru ca am ajuns la concluzia ca aderarea cu strictețe la o anume religie mai ales la una exclusivista ca cea ortodoxa, este doar o.încercare nereușit de a înlocui o dependenta cu o alta
Nu e neapărat, unii caută Biserica ortodoxă pentru că le asigură o gură de respiro de la tumultul societății, e o ocazie de reculegere și de cunoaștere a vieții lăuntrice.


Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ceea ce mă determina sa cRed ăsta este faptul ca religia noastră predispune la habotnicie ( mai ales pe cei "ai dracului" din fire : nu lași copii sa bea apa pana la 12, nu lași femeia sa se epileze, dacă intr-o zi de post uita și line linguriță cu care a dat iaurt copilului o acuzi ca ăsta e cauza tuturor nereușitele, etc...). Iar altora le agraveaza tendințele obsesiv compulsive și paranoia ( se întâmplă o nenorocire dacă ai băut o gura de apa după ora 12 noaptea, ai citit un psalm mai puțin, ai făcut 2 metanii mai puțin, ai înghițit o molecula de lapte intr-o zi de post, etc...)
Eu cred că numai oamenii fără educație ar înțelege așa ortodoxia, sau oameni născuți prin 1930 toamna, n-am văzut nici măcar preoți care să comenteze mamelor că-și aduc copiii la împărtășit mâncați până la o anumită vârstă.

Iar asta că ai băut iaurt în post și s-au abătut nenorocirile, ai citit o catismă mai puțin mi se pare o superstiție și o scuză facilă.
Și dacă ai făcut toate gesturile formale și nu s-a împlinit proiectul ce ar mai fi de zis ?


Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
În schimb ortodoxia nu e destul.de dura cu soții sau părinții agresivi fata de copii și familie , mai ales atunci când aceștia sunt practicanți destoinici ( habotnici ).ba chiar îi încurajează sa fie duri și sa nu permită nici o abatere de la reguli, și nici nu condamna ba chiar încurajează violenta si nepăsarea fata de animale.
Nu văd cum ar încuraja o religie abuzul, probabil sunt și canoane pentru violențe de o anumită intensitate.
Violența față de animale nu e încurajată având în vedere că există Sfinți care pustniceau printre animale și nu erau atacați nici de lupi, nici de urși, sfinți care protejau catârii de la poveri prea mari, călugări care aveau pisici chiar aproape de chilie.
Nu e păcat să te hrănești din carnea animalelor.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu în ultimul.rand am.bănuială ca chiar noi am putea fi cei aflați în înșelare, prin care diavolul își face lucrarea cu succes, noi fiind convinși ca ceea ce facem este bine ...(niciodată nu am avut gânduri mai diabolice ca acum; când nu mă spivedisem niciodată, eram un păcătos ca oricare altul, cu pstima desfrâului, și a plăcerilor trupești, lene, ignoranta, dar nu doream sa fac rău nimănui intentionat; acum însă am ajuns sa doresc chiar moartea unora sau sa îi ucid eu cu mana mea, sa le fac rău, lucruri care nu mi'as fi închipui niciodată ca le-as putea măcar gandi; și de ce toate astea? ?? Pt ca mănânc de post doar 2 zile /săptămâna? Pt ca au trecut mai mult de 3 luni de la ultima spovedanie? De de când nu posteam de loc și nu mă spovedim eram mai ok iar acum am înnebunit de tot????)
Acum ți s-a umplut paharul mai mult decât atunci, înainte nu aveai același spirit de observație față de aspectele duhovnicești, nu văd de ce te-ai enerva pe alții că nu țin post ca tine de două ori pe săptămână.

Mie nici nu mi se pare că țin post, azi m-am delectat cu niște coacăze albe, acre, chiar mă gândeam dacă e post ce fac, cu fructe de tot felul, shake-uri în blender, prăjitură cu vișine fără ou, migdale, o paletă de gusturi care nu știu dacă s-ar încadra în ideea de post.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.06.2018 at 23:16:22.
Reply With Quote