View Single Post
  #37  
Vechi 02.12.2012, 18:19:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
discutia se transforma deja intr-un mic concurs: unda sta scris, negru pe alb, cum ca "parintii si nasii, prin refuzul lor de a servi mancare de post la botez in zi de post, interzic astfel botezul pruncului". eu cred ca toate acestea sunt izvorate numai din trufia unora de a demonstra cat de buni crestini sunt ei. iar trufia este un pacat, un pacat mai mare decat cel de a manca de dulce in post.


Nicidata nu am inteleg mentalitatea asta: eu pacatuiesc, dar in loc sa imi para rau si sa ma indrept, fac tot ce stiu eu si ma alin cu gandul: lasa ca asta de langa mine pacatuieste si mai mult, asa ca tot eu sunt mai bun!
Sa imi fie cu iertare, dar nu inteleg, in aceste conditii, de ce mai vreti sa botezati pruncul. Doar asa, ca sa implinim o traditie si sa gasim un prilej sa bem, sa mancam si sa ne "simtem" bine?!
Postul nu e optional in Biserica Ortodoxa. Eu stiu ca, in realitate, multi crestini nu tin postul, din multe motive, dar de aici pana a se indreptati pe sine ca fac bine ce fac, a bate cu pumnul in masa ca un preot trebuie sa binecuvinteze o mancare de dulce in post e caaale lunga. Preotii sunt slujitorii Domnului si trebuie sa respecte o randuiala, nu sunt niste oameni platiti sa oficieze niste servicii religioase si sa multumeasca "clientii". Iarasi zic, cinste acelui preot!
Sa va lumineze Dumnezeu si sa ii dea sanatate pruncului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote