View Single Post
  #14  
Vechi 25.07.2013, 13:12:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu faceti aceiasi greseala doamna ca si evreii care credeau ca Imparatia se termina la hotarele tarii lor.Tirului si Sidonului la va fi mai usor la judecata decat lor.
Cred ca eu am spus cu totul altceva dar se pare ca o intoarceti cum va convine.
D-voastra vorbiti de reconfigurarea lumii materiale ,eu am vorbit de renasterea spirituala a acestui popor ,de unde ne va veni totul .
"Cautati Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui..."

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dumnezeu are totul sub control,toata lumea si desi pare ca oamenii pot face ce vor ei si cum vor ei tot voia Lui se va face.RO este considerata teoretic cea mai credincioasa tara UE in ultimele sondaje dar oare ce conducatori are?
Undeva se spunea parca ca fiecare tara are conducatorii pe care-i merita.Sunt de acord ca schimbarea pleaca din fiecare dar pe fiecare il doare doar de el?Nu trebuie sa ne izolam intr-un colt,cu spatele la zid,trebuie sa ne castigam respectul si sa ne punem in valoare punctele puternice.Respectul se castiga nu se presupune si daca tu,in ograda ta,lasi totul in paragina atunci cum sa te respecte altii?Nu vorbe si retrageri ne trebuie ci realism,munca si afirmare inteligenta istoric,sa ne ocupam locul care ni-se cuvine in Europa din care si noi facem parte.Avem multe de oferit si de castigat dar sa luptam pt asta.Sa nu fim campioni la vaicareala si la picat para-malaiata in gura lu'natafleata,sa aratam ce putem si sa razbim prin credinta,inteligenta si solidaritate in efort.Altfel suntem sacrificati ai istoriei si eu personal nu concep asa ceva,cu aceasta idee nu ma voi impaca niciodata.Trebuie sa facem tot ce nu am facut in ultimii 23 de ani,nu est prea tarziu dar timpul curge si va fi in curand.Mai avem timp dar
trebuie sa ne trezim ca natie.Ne trebuie munca si iar munca si foarte putine vorbe.
Daca ar fi sa ne luam dupa conducatori ,Anglia si multe tari occidentale unde s-au dat atatea legi anticrestine ar trebui sa moara de foame.
In Romania au fost si probabil vor fi multi conducatori hoti din cauza noastra ,a tuturor ,dar daca ar fi mai multa credinta Dumnezeu nu ar ingadui multe.
Cum de fapt daca stam si ne gandim ingaduie in Occident ,in special legile favorabile desfraului.
Povestea asta cu munca e fumata de mult ,mai multa credinta inseamna si munca ,Dumnezeu nu ingaduie lenea.Si la manastire se munceste ,in unele locuri cam prea mult .
Spunea un preot ,nu mai retin cine ,pe crestin locul nu il primeste in tarile din Occident.Nu se simte bine acolo .
Ma refer la crestinii cu o viata activa ,nu cei care au plecat si au devenit credinciosi practicanti apoi.
Asa si cu aceasta tanara ,bravo ei ca a exprimat ce simte ,chiar daca unii nu cred.
Nu mai are voie omul sa scrie si altceva decat ce se scrie in mod obisnuit ?
Reply With Quote