View Single Post
  #1  
Vechi 14.10.2006, 18:24:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Taina Cununiei se celebreaza din ce in ce mai mult sambata, dintr-o obisnuinta de a sarbatori toata noaptea de sambata spre duminica la restaurant, ca sa poata lumea participa fara sa invoce motivul ca a doua zi ar merge la serviciu. Aici e o rupere de la adevarata Traditie ortodoxa legata de Sf. Cununie, care transpare o indepartare de rolul Tainei Cununiei si o apropiere de dorinta de distractie.

Normal, in Traditia ortodoxa, nuntile se fac duminica, dupa Sf. Liturghie sau chiar in timpul ei (sunt locuri unde se pot face unite cu Sf. Liturghie). In biserica primara toate Tainele erau unite cu Sf. Liturghie. Sf. Liturghie, ca moment al venirii in lume, nasterii, propovaduirii, jertfei si invierii Mantuitorului, dadea fiecarei Taine o semnificatie superioara, prin venirea si "fizica" a Mantuitorului sa dea binecuvantarea. Avantajul e ca atat mirii cat si nuntasii pot participa si la Sf. Liturghie, se pot impartasi cu Trupul si Sangele Mantuitorului, pot fi intr-o comuniune de rugaciune mai indelungata... Apoi nuntasii pleaca la masa, care dureaza pana la 20-21. A doua zi (luni) oamenii pot sa mearga la serviciu. Eu una cand va fi momentul pt mine (daca va fi vreodata)...va anunt :p, voi invita oamenii la Biserica duminica dimineata si nu le voi da alte informatii legate de restaurant, ca nu as vrea sa am oameni care-mi aterizeaza la restaurant; scopul nuntii e rugaciunea in comun pt cei doi care isi unesc vietile pt vesnicie, nu imbuibarea de la restaurant.

In Romania, f multe nunti, mai ales de ortodocsi cu numele care vor "sa intre in randul lumii" (iertare daca lezez pe cineva), se fac sambata dupa-amiaza si toata lumea ramane pana duminica dimineata la nunta. Saracii ortodocsi practicanti se duc a doua zi la Sf. Liturghie si mai mult dorm in timpul ei, iar cei care sunt mai nepracticanti se bucura ca au pretext ca "sunt obositi" si nu mai se duc. Eu cred ca Dumnezeu Se uita cu multa mahnire cand vede asa ceva, ca El vine sa dea binecuvantare cand e chemat, la cheremul mirilor, iar apoi duminica, de ziua Lui, oamenii nu-L mai baga in seama sa-I calce pragul Casei.

Asa ca fratilor, sa punem si noi inceput bun si sa fixam data nuntii duminica, sa ne pregatim cu spovedanie, post si rugaciune pt impartasirea cu Sf. Taine si astfel sa indraznim si noi sa cerem binecuvantarea lui Dumnezeu pt cununia noastra! :)
Elena
Reply With Quote