View Single Post
  #95  
Vechi 26.12.2017, 21:05:13
Anastasia2017 Anastasia2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2017
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Buna ziua. Am si eu o nelamurire... Am o fetita de aproape 9 anisori in clasa a 3 a... si face religie la scoala. Noi am incercat sa o invatam cat de mult am stiut si noi despre religie si despre Dumnezeu... insa din pacate ne-am lovit de foarte multe ori de cateva aspecte care in opinia noastra contrazic credinta si ceea ce stim noi. Un exemplu ar fi faptul ca am vrut sa o impartasim insa copilul era bolnav si era sub medicatie cu antibiotice care trebuiau luate la ore fixe. In consecinta la ora 9 i-am dat antibioticul si am asteptat pana la ora 11 pana s-a terminat slujba... dar surpriza... preotul ne-a anuntat ca nu poate sa o impartaseasca pentru ca a baut apa... i-am explicat ca a baut apa din cauza medicatiei dar... am plecat cu fata neimpartasita dupa ce am tinut-o nemancata pana la ora 11... si ceva ...
Din păcate există mulți preoți formaliști și religioși care țin mai mult la literă decât la libertatea în Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
Dar asta a trecut... un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc
Păcat...
Reply With Quote