View Single Post
  #2  
Vechi 11.06.2019, 10:46:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vmalex21 Vezi mesajul
Buna Dimineata dragi crestini.Rasfoind forumul am incercat sa gasesc mai multe detalii despre cinstirea Sfintei Cruci.Sunt curioasa daca in toate bisericile preotul la finalul Sf. Liturghi se face binecuvantarea prin sarutarea Sf. Cruci si cum se cinsteste Sf. Cruce.Fetita mea a venit de ceva timp de la scoala cu idea ca ,,se pot lua boli,, iar Duminica trecut a refuzat sa primeasca Sf. Binecuvantare....
Nu Sf. Impartasanie?

Da, in toate bisericile se saruta crucea si icoanele.

Boli se pot lua oricand, insa e improbabil sa se intample ceea ce este posibil sa se intample; e posibil sa cada tavanul peste ea, dar tavanul nu cade, sta la locul lui. Poate e prea mica sa inteleaga mai profund niste lucruri, insa puteti sa-i spuneti ca nimeni nu s-a imbolnavit, chiar daca e posibil.
Este o vorba batraneasca: "De ce te temi nu scapi", asa ca e indicat sa nu te sperii de ceva ce e numai in capul tau, nicaieri altundeva.

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27),
adica sa nu se gandeasca prapastios, ci cu buna-vointa, nu negativ, ci pozitiv, altfel se poate "imbolnavi la cap" din cauza autosugestiei.


De obicei, lingurita cu care preotul impartaseste e din argint pentru ca argintul este un material "autosterilizant", cu mare putere naturala de protectie antimicrobiana; de aceea tacamurile boieresti erau din argint, ca si vasele (argintarie).
Insa chiar daca n-ar fi din argint si chiar daca cineva bolnav s-a impartasit mai devreme, sansa de a lua orice boala prin sarutarea crucii sau a icoanelor, ori prin impartasanie, este cam tot atat de probabila ca a caderii unui avion peste biserica in care ne gasim chiar in momentul in care ne impartasim, adica aproape 0(zero). De aceea in leprozerii, in taberele de leprosi, asistentele, desi erau sub risc de contaminare, ramaneau sanatoase si nu luau lepra. Aceste asistente erau calugarite si erau protejate de Dumnezeu; la fel si cei care se impartasesc sunt protejati in plus tot de Dumnezeu.
Chiar daca orice este posibil, niciodata nu se intampla orice.
Cine Il cauta pe Domnul Il gaseste si este protejat de Iubirea(Binecuvantarea) Lui.



P.S. Spuneti-i fetei dvs sa o intrebe pe diriginta/profesoara/invatatoare numele persoanei care s-a imbolnavit prin sarutarea incoanei/crucii/impartasanie; nu va primi nicun nume, ci doar vorbe.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.06.2019 at 21:00:27.
Reply With Quote