View Single Post
  #26  
Vechi 06.03.2013, 16:10:36
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Nush ce sa zic, pe de o parte e cum zici tu, pe de alta sunt si lucruri utile, eu personal recomand Pildele, Psalmii si Cantarea Cantarilor, toate foarte frumoase si educative. E drept ca sunt si lucruri foarte urate acolo, si asemeni trebuie intelese la masura lor. Sa nu uitam ca si evreii, ca si toate popoarele aproape, se indepartasera mult de Dumnezeu, si nu mai intelegeau decat putini ca Dumnezeu e iubire, si nu un tiran... de aici si necesitatea ca Doamne, Doamne sa fie un pic mai aspru, ca de vorba buna si de dragoste nu mai vroia nimeni sa auda...
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote