View Single Post
  #103  
Vechi 20.06.2016, 09:10:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit Nașterea Bisericii

Duhul Sfânt - Duhul Adevărului. Oricine dintre noi poate și trebuie să-L primească și să-L cunoască în sine însuși. Atunci când Îl ai, simți adevărul:

„Este și un instinct al adevărului, pe care Mântuitorul îl numește Duhul Adevărului. Îți spune ceva din adânc: aceasta este adevărat și altfel nu poate fi.”

Condiția pe care trebuie să o împlinim noi este ca inima noastră să fie deschisă. Mai departe este voința Lui:

„ O creștină mă întreba: De ce nu am mereu puterea aceasta? – Ei, vezi, puterea asta nu depinde nici de tine și nici de ea însăși, ci de Cel care o dă – Duhul Adevărului, și Care împlinește de la Tatăl prin Fiul. E Persoană.”

Cum simți în tine însuți prezența Duhului Sfânt:

„[...] Augustin spunea: Doamne, eu Te căutam în afară, iar Tu erai înlăuntru. Tu erai în mine, iar eu nu eram în mine; eram afară din mine. Și de acolo, din lăuntrul meu vor curge “râuri de apă vie”. Simți curgând în tine adevărul; cuvintele, gândurile toate se unesc, strălucesc în lumina adevărului. Cercetați, rugați-vă, trăiți așa atât de viu, negrăit, prezența lui Dumnezeu!”

Din nou, ce este pocăința:

„Pentru care mulțimea, auzind, a zis: Ce să facem? Iar Petru le-a răspuns: “Pocăiți-vă!” – schimbă-ți gândirea, de la eul tău, orgoliul tău, la Dumnezeul Cel viu care ne unește pe toți; la Unicul Dumnezeu – al adevărului, al luminii, al învierii, al veșniciilor. Ca să nu rămână miliarde de euri care se ciocnesc între ele;”

Predica audio, aici.
Attached Files
File Type: doc 01 Pogorarea Duhului Sfant.doc (38,0 KB, 3 views)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.06.2016 at 09:22:11.
Reply With Quote