View Single Post
  #210  
Vechi 17.09.2010, 18:07:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Vi s-a parut ca eu as fi mai toleranta asa ca dumneavoastra puteti sa va dati, neintrebat, parerea despre cum sunt sau nu sunt eu, in timp ce pentru mine este interzis sa imi dau cu parerea daca cuvintele dumneavoastra exprima adevar sau nu. Acum inteleg de ce nu suportati femeia preot. Dumneavoastra doriti sa fie dreptate si credinta, dar doar pentru barbati. Poate ati dori sa interziceti si dumneavoastra femeii sa citeasca Biblia asa cum faceau evreii pe timpuri cu textele sacre. Va este teama de "concurenta"? Si de ce va simtiti la concurs cu femeia? Daca tot va simtiti amenintat, explicati cum de, la olimpiadele de religie ortodoxa din Romania, sunt mai multe fete care reusesc decat baieti. De asta va este asa teama? Sau va este teama ca la Spovedanie femeile sunt mai severe decat barbatii? De ce anume va este mai exact frica?



Ce anume demonstreaza istoria altceva decat o impietrire a inimii fata de cuvintele lui Hristos?
Jalnic. Dragă, dacă ai ceva probleme pe acasă cu bărbații nu cred că este cazul ca noi să suportăm atâta vărsare de frustrări, pe care un fin psihanalist ca Erethorn ți-ar spune cu siguranță de ce origine sunt. În fine, dacă ai venit cumva să ne propovăduiești "mântuirea feministă" îți mulțumim dar nu avem nevoie de ea. Te rugăm în consecință să îți vezi de drumul dumitale și să le împărtășești altora teologia feministă; noi în Biserica Ortodoxă avem sfânta scriptură și sfânta tradiție a Bisericii, precum și suficientă teologie creștină adevărată cu care să ne ocupăm timpul așa că te rugăm nu ne mai obosi cu aberațiile dumitale.
Reply With Quote