View Single Post
  #136  
Vechi 11.06.2013, 14:33:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Tocmai aici este problema, că ecumenismul, sau cel puțin un anumit ecumenism, este în esența lui un atentat la ortodoxia autentică, la creștinismul autentic. Cine este ecumenist, în sensul în care se înțelege în general fenomenul, ăla nu prea mai este ori nu prea mai rămâne ortodox; cu timpul ortodoxia lui se corupe sub influența "Zeului toleranței". Azi tolerezi una, mâine tolerezi alta și te poți trezi poimâine că nu te va mai tolera pe tine Dumnezeu! Nu întâmplător a apărut la noi acea carte "Zeul toleranței și descreștinarea creștinismului"; acesta este sensul autentic al acelui tip de ecumenism: descreștinarea creștinismului. Din nefericire această carte este pur și simplu trecută cu vederea la nivel public și oficial, nu am auzit să se discute mai nimic din ea decât pe vreo câteva situri internet, în rest o tăcere aproape conspirativă. Iar acea carte chiar pune niște probleme adevărate și grele, dând exemplu de cum ar trebui să se manifeste profetic și responsabil o Biserică ce se consideră pe sine ca Biserică, neîngropând adevărul sub tăcerea nedreptății.

Iar pe de altă parte, nu înțeleg cine i-ar reține pe ortodocși de la a fi ortodocși adevărați. Cumva eu sau dumneata îi ținem pe pravoslavnici așa cu o legătură nevăzută să nu cumva să fie ortodocși? Ți se pare cumva că niște postări pe un forum, pe care le citesc poate câțiva zeci de inși (sau poate nici nu le citesc), ar fi de natură să împiedice milioane sau zeci de milioane de pravosvlavnici să fie cu adevărat pravoslavnici?
un atac la ortodoxismul autentic.
dar nu am trecut de sincretismul religios roman, gnostici si incercarile politicii de unificare cu monofizitii bizantini, ca sa enumar doar cateva?
Dar desigur, ca la orice razboi de paranoia, fara noi si masurile noastre, "the terrorists win".

Mi se pare mie, sau antiecumenismul forumist a devenit un fel de sedevacantism intra-ortodox, cu notiunea ecumentisma in loc de Vatican II, sau stilism anti-calendaristic?
Nu mai ascultati de Biserica, au decazut, episcopii fac asta si aia, la fel de sedeisti/stilistii, doar ca se puna bine cu protestantii/catolici gregorieni.

Dar o sa aud, da dar si atunci au fost oameni din cler si popor care au luptat impotriva ......
Da, cand a fost cazul.
Cand s-a pus problema, hai sa ne unim cu x sau y, s-a luptat impotriva.
Cand s-a savarsit Liturghia cu preoti non-ortodocsi(cum ar fi recent), ne-am revoltat.

In rest, e doar risipa de bandwith.
Dar stiu, noi nu spamam, noi "educam oamenii", si "raise awareness", pt binele lor, desigur.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote