Subiect: patima betie
View Single Post
  #21  
Vechi 12.05.2012, 18:59:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cautati Alcoolicii Anonimi pe internet. Sunt sedii in Bucuresti si in alte localitati din tara.
La Spitalul 9 exista un grup permanent de AA, la sectia XVII.
Multi s-au vindecat acolo, printre care ma numar si eu.
Conditia vindecarii este abstinenta. Dar veti afla in AA cum se obtine aceasta, cum se mentine. Puteti veni mai intai singura, pentru a va face o imagine, apoi puteti vorbi cu persoana in cauza si poate o convingeti sa vina la o sedinta, chiar daca a baut in ziua respectiva. Nimeni nu ii va reprosa nimic. Toti de acolo cunosc bine ce inseamna sa fii dependent de alcool, deoarece toti au fost morti si au fost inviati.
Veti afla acolo, la fata locului, despre ce e vorba. La spital, sectia XVII, programul e seara de la ora 18, luni, miercuri, vineri precum si sambata de la 16. Intalnirea dureaza aprox. 60-75 min. Se practica lectura unui program terapeutic, aprox. 1o min, apoi au loc marturisiri individuale, pentru cine doreste, fiecare impartaseste problema lui iar abstinentii arata cum au facut fata vietii, fara a mai consuma alcool. Grupul asigura suport, incredere, speranta. Multi ajung cu vremea sa mearga regulat la Biserica si devin treptat buni crestini (eu asa am cunoscut acolo).

Nu aveti nevoie de trimitere sau recomandare. Intrebati portarii unde e sectia XVII, acolo rugati portarul sectiei sa va conduca la sala grupului AA. Iar cand intrati ... veti fi bineprimita. Veti vedea restul, sezind frumos pe unul din scaunele si bancile noastre...:) La sfarsitul intalnirii, puteti pune intrebari si vi se va raspunde cu toata competenta si dragostea de care sunt in stare acei oameni izbaviti de patima bauturii. Puteti conversa inca si mai apoi, afara unde se mai strang oamenii pentru a-si lua la revedere pana la urmatoarea sedinta. Cativa sunt internati, majoritatea vin din oras, de acasa ori de la serviciu etc. Majoritatea fac asta de ani de zile, recuperindu-se treptat tot mai bine, mai frumos. Veti vedea!
La iesire/intrare aveti si o biserica frumoasa.

Personal, am depasit depresia severa si alcoolismul astfel: internare la sectia XVII, tratament adecvat 6 luni dupa externare, apoi peste 1000 sedinte in AA (mergeam zilnic la terapia de grup, seara dupa 18). Iar treptat am descoperit Sfanta Biserica si de atunci am rarit treptat sedintele in AA iar in prezent ma duc doar cand imi e foarte dor de oamenii care m-au ajutat in primii doi ani de abstinenta, precum si pentru a ma alatura si eu grupului de sprijin in efortul de a ajuta pe noul venit aflat in suferinta.

Altceva mai bun decat atat nu cunosc. Retineti ca orice alcoolic poate deveni, cu vremea, un om sanatos fizic si psihic, prin Mila Bunului Dumnezeu. Doar sa accepte ca nu poate duce totul singur, ca sunt clipe cand avem nevoie de ajutor, ca este Cineva care poate face pentru noi ceea ce noi nu mai suntem in stare sa facem. Iar Acel Cineva este Bunul Dumnezeu, laudat fie in veci!
Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi.
Domnul sa va ocroteasca! AMIN!+

Last edited by ioan cezar; 12.05.2012 at 19:18:38.
Reply With Quote