Subiect: patima betie
View Single Post
  #27  
Vechi 15.05.2012, 17:33:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
dragalasule de ce ma certi?eu am spus: se poate ajuta.si asta nu-i usor, dar izbavire exista asa dupa cum scrie pe cartea acatist ce o tin in mina in acest moment.
-fragment:.....prin descoperirea icoanei tale cea prea minunata"potirul nesecat",pentru care toti cei care cad la ia cu credinta si cu inima smerita,dobindind "vindecare" de cumplita lor boala,sa strige din adincul inimii lui Dumnezeu:Aliluia
si eu am avut un frate ce suferea de acea patima,dar care nu avea credinta si in acest caz Dumnezeu la,lipsit de ajutorul sau. el nu la rugat, nu la implorat din adincul inimi,ci la.....si atunci ajutorul de unde sa vina?de la oameni?oare.
Dragalasule nu te cert, ci o fac din dragalasenie . . . ! Dragalasule , nu ai inteles mai nimic din cele spuse de mine , dar o pun pe seama dragalaseniei tale trecatoare . . . !
Dragul tatii , Dumnezeu lucreaza prin oameni , pentru oameni , chiar daca sunt dragalasi , sau nu ! Apoi , bine ar fi ca pentru orice boala , afectiune , dependenta . . . , sa stam doar in rugaciune si sa ne vindecam . Bine ar fi , dar ai uitat ca din cauza starii noastre pacatoase , aceasta este aproape imposibil . Am spus aproape imposibil , caci acolo unde Dumnezeu vrea sa faca minuni , le face , dar asta nu noi hotaram , dragalasule !
Sfintii Parinti , marii Duhovnici , au apelat la medicina , la medici de multe ori , au urmat tratamente medicale , neuitand de rugaciune !
Sa nu trecem la extrema nedorita , de a refuza internarea si tratamentul medical acolo unde se impune , dar sa nu uitam nicicand de rugaciune !
Deci , nu a fost certare pentru tine , precum zici din mandrie , ci o atentionare din dragalasenie , pentru un dragalas ca tine , care are cu siguranta inca muuulte de invatat ! Nu uita :Dumnezeu lucreaza prin oameni in majoritatea cazurilor ! Medicii oare ce sunt , extraterestrii ?
Cu dragalasenie , pentru un dragalas !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 15.05.2012 at 17:35:50.
Reply With Quote