View Single Post
  #11  
Vechi 10.02.2011, 21:09:51
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Salutari tuturor si Doamne ajuta!

Am dat si eu astazi peste acest forum si m-a interesat in mod deosebit discutia aceasta pentru ca e o problema pe care mi-am pus-o si eu acum nu prea mult timp.

Dupa parerea mea studiul presupus de obtinerea (cel putin obtinerea prin mijloace clasice) ale unei diplome de teologie arata o masura de cunoastere a Sf. Scripturi; de asemenea un doctorat in acest sens arata o sete deosebita de cunoastere. In acest sens nu mi se pare deloc Facultatea de Teologie diferita de alte facultati. Cred ca ispita insa aici consta in tendinta de a teoretiza, odata ce se obtine diploma, orice are legatura cu spiritualul si cu religia. Orice devine o discutie despre cuvinte, despre dogma, in loc sa fie o discutie despre Iubire (pentru ca Hristos asta este).

Imi aduc aminte de cuvantul asa de frumos al Parintelui Arsenie Papacioc: "Tipic, tipic, si in inima nimic": trebuie sa avem grija sa folosim tipicul si invatatura teoretica pentru a sedimenta iubirea noastra pentru aproapele si fiinta atat de frumoasa a religiei, asa mi se pare mie.

Dar tot Parintele Arsenie ne sfatuieste sa nu desconsideram acest tipic, care de secole exprima atat de frumos esenta credintei noastre. Aici unde locuiesc eu am fost binecuvantati cu o Parohie romana ortodoxa (eu locuind in Germania e ceva exceptional) si in fiecare sambata si duminica ma minunez ascultand rugaciunile si cantarile care au fost randuita cu meticulozitate si chibzuiala de Sf. Parinti. Ascult cuvintele de invatatura ale Preotilor si ma minunez cate stiu ei si cate au citit. Prin eruditia lor, ei pot cauta modalitati de a ne arata si noua pacatosilor cum sa fim mai buni.

Sa ne gandim la toate exemplele de preoti din literatura romana si cum ei prin cunoasterea lor "inalta" stiau sa rezolve si problemele cele mai obisnuite. Ati dat exemplul cu Popa Tanda, eu dau exemplul Vitoriei Lipan, care mergea la preot oricand avea nevoie de cineva cu stiinta de carte.

E foarte grea chemarea unui preot, si plina de ispite. Si sa stii prea multe e rau, si sa nu stii nimic e rau. Sa ne lumineze Dumnezeu sa gasim calea de mijloc, care e drumul dragostei si a lui Hristos.
Reply With Quote