Subiect: botezul
View Single Post
  #52  
Vechi 30.08.2007, 23:21:05
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
acest glicherie o fi sfant ptr voi, stilistii, insa atata timp cat el a separat credinciosii in sanul aceleiasi biserici ortodoxe, ptr mine nu e OK.
POFTIM?! uite, vezi cum vorbesti nefondat? mai era cineva care spunea ca "Sf Glicherie a infiintat Biserica Ortodoxa de SV"...
Sf Glicherie nu a fost primul arhiereu si nici macar primul mitropolit al Bisericii noastre... ci unul dintre clericii care au dus mai departe DREAPTA CREDINTA.... si nu calendarul dupa cum sustin clericii oficiali pt a va manipula, efectiv. iertati-ma, nu o spun din rautate, eu spun adevarul pt a fi stiut.

Citat:
nu e vorba de calendar aici - dupa cum stii BOR are relatii f. bune cu Patriarhii care pastreaza calendarul vechi
adevar graiesti! caci nu calendarul este cauza pt care exista doua Biserici ortodoxe in Romania...

mirelat, stii care e diferenta dintre tine si clericii de care tu faci ascultare?
tu faci ascultare si le respecti cuvantul lor, dar ei n-au facut ascultare si n-au respectat cuvintele a atator Apostoli si Sfinti Parinti... au calcat in picioare toate dogmele si canoanele lor si au ajuns sa spuna ca sunt "relative"! eu cu urechiile mele am auzit si iti trimit dovada pe mess daca vrei!
din acest punct de vedere ii apreciez pe ortodocsii de pe nou, dar atunci cand au ocazia sa afle adevarul si isi inchid ochii, isi astupa urechile si pur si simplu refuza sa gandeasca... imi lasa un gust amar... nu neaparat ca si crestini, ci ca oameni... ratiunea ne deosebeste mult de dobitoace si ar trebui sa dovedim ca nu suntem ca ele.

mirelat, cat despre ceea ce scrie pe site... de ce nu citesti si comentariile (de jos in sus)?
du-te si cerceteaza la fata locului, nu te mai lasa manipulata asa de oricine, nici macar de un cleric. nu consideram calendarul o dogma, nu consideram pidalionul mai important decat Sf Scriptura si... asa mai departe, nu stau sa explic tot... cel mai bine e sa te duci sa cercetezi si sa te convingi singura.
Reply With Quote