View Single Post
  #9  
Vechi 13.08.2012, 12:29:12
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Mă bucur că recunoști că genealogia se făcea după linia bărbătească, iar eu îți spun că nu se făcea întâmplător acest lucru. Exista în mod foarte clar descendență bărbătească, iar de la un moment istoric aceasta a fost înlocuită cu descendența pe linie feminină, însă a existat în mod foarte clar descendența pe linie bărbătească. Nu are rost să contraziceți în continuare Sfânta Scriptură că nu ține.

Pe de altă parte v-am spus foarte clar de cazurile de femei tinere virgine ne-israelite care erau luate de la diverse popoare pe care le căsăpeau, dar după ce se uneau cu bărbați israeliți copiii erau israeliți, chiar dacă mamele nu erau biologic din poporul lui Israel, fapt care arată foarte clar că descendența bărbătească avea un rol foarte important, iar acei copii rezultați erau israeliți din tați israeliți de neam (biologic) și mame neisraelite (biologic). În acest cazuri este evident că copiii rezultați erau din neamul lui Israel datorită tatălui israelit, chiar dacă mama era neisraelită din punct de vedere biologic.
Reply With Quote