Subiect: Universul
View Single Post
  #8  
Vechi 07.06.2018, 20:39:44
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
...
Este normal sa ne folosim de produsele ecosistemului terestru si de resursele lui, fara ele n-am fi putut evolua, scrie si in Biblie ca Dumnezeu ne-a dat acest pamant ca sa-l muncim si sa-l cultivam, sa crestem si sa ne inmultim..
E cam invers.
Toate cuvintele tale trebuie interpretate simbolic, adica in sensul Duhului Sfant, si abia atunci ai dreptate fiindca versetul acela din Biblie se refera la tzarana(pamantul) din care e facut trupul omului si acela trebuie "muncit", "cultivat", ca sa "crestem' si sa ne "inmultim"... duhovniceste.

Asa cum ai inteles pana acum versetul respectiv tot asa este impartasit de 99% din oamenii de pe Pamant, insa Biblia, desi a fost pentru toti revelata, ar trebui inteleasa asa cum ceilalti 1% si-o aplica in viata lor.

Prin urmare, evolutia am putea-o realiza doar daca n-am tine cont de resursele ecosistemului terestru, pentru ca din folosirea resurselor rezulta o competitie(razboaie) intre oameni, si nu evolutie.
Corneliu Zelea Codreanu spunea: "Scopul vietii noastre nu e o viata usoara, ci invierea."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.06.2018 at 04:06:00.
Reply With Quote