View Single Post
  #4  
Vechi 22.08.2018, 12:40:34
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lucrurile sunt simple, noi le complicam.
Tu tocmai ai definit ca pentru evrei era a "doua zi", nici macar a doua noapte; de vineri pana sambata e prima zi, iar de sambata pana duminica e a doua zi. Hm!
Ziua ritualica incepe la evrei dupa apusul soarelui. Deci Hristos a inviat duminica. A murit vineri, a stat mort sambata si a inviat duminica. Adica a treia zi. In prima zi a murit, a doua zi a facut o pauza, iar a treia zi a inviat. Ce e asa de greu de inteles? Ca unii considera ca ar fi doar doua zile, deoarece ziua de vineri nu se pune la socoteala, e problema lor si oricum nu conteaza prea mult. Iar pentru mine nu conteaza nici atat, intrucat nu cred nimic din toata povestea.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e corect sa interpretam cuvintele Scripturii dupa cum ne place noua. De aceea traducerile se fac numai cu "binecuvantarea" Duhului Sfant.
Ce mi se pare ciudat e ca pentru crestini sursa adevarului absolut e o carte, care li se pare atat de neclara, incat nu poate fi inteleasa decat daca e interpretata si nici macar nu poate fi interpretata pur si simplu, ci e nevoie de insusi Duhul Sfant pentru a o putea interpreta. Ca nu orice neghiob poate intelege o carte, e adevarat. E nevoie de putina cultura, mai ales daca ai de a face cu o carte veche de 2000 de ani. Dar chiar si o carte atat de veche pe langa anumite zone obscure are si anumite zone clare. In general sensul de baza al unei carti e suficient de clar, incat sa fie accesibil inca de la inceput cititorului. Ca se poate discuta in legatura cu anumite pasaje marginale e altceva. Insa crestinii in general se cearta asupra unor chestiuni esentiale din Biblie care ar trebui sa fie clare pentru oricine, ceea ce ma face sa cred ca habar nu au despre ce e vorba in cartea lor sfanta si de aceea ei cred ca au nevoie de ajutor divin pentru a pricepe. Probabil ca hermeneutica lor e defectuoasa. Si cum sa nu fie defectuoasa o hermeneutica de tipul:

1. Vreau sa pricep scriptura, dar nu sunt capabuil sa o inteleg
2. Cer ajutorul Duhului Sfant sa ma lumineze
3. Duhul Sfant imi ofera calea de intelegere a scripturii
4. Duhul Sfant mi-a aratat calea intelegerii scripturii, dar sunt incapabil sa inteleg ceea ce mi-a aratat Duhul Sfant
5. Se revine la punctul 1.

Nu-i asa ca seamana cu ceea ce numim "cerc hermeneutic"? Da, numai ca e un cerc vicios.
Reply With Quote