Subiect: Oastea Domnului
View Single Post
  #27  
Vechi 21.02.2010, 20:38:43
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incerc sa raspund si lui Danyel si Mihnea, concomitent.
1. Nu este o minciuna, aici nu este vorba de predica ptr. fapte bune, indrumari, incurajari,... ci predica spre pocainta atunci pe loc, acea nastere din nou si nu la spovedanie (si aceasta trebuie parcticata si este practicata in orice cult protestant sau nouprotest. este altceva, in fine)... deci se refera la altceva.

2. Mihnea, Eminescu nu am vazut sa aiba vreo legatura cu preotia, nici in viata privata nici in poezii, el avea suparari. Danyel acel teatru sau spectacol nici eu nu ma laud ca imi place, sunt altora carora le plac si nu dureaza, aprox. 10 min (depinde si de enoriasi ce varsta au, cum le place al lauda pe Domnul).

3. Danyel ma bucur ca aud asta mai ales ca tinerii au alte nevoi si la fel cum mai demult opereta si muzica clasica era considerata draceasca, macar ei sa-l poata lauda cum stiu ei. Dar cum ai scris ,,catehizare a tinerilor dar in niciun caz la serviciul liturgic pt ca ele au un duh lumesc,, asta suna ca si cum ii lasati a trai lumeste... nu aia vreau sa spun ci faptul ca cei din Oastea Domnului au dreptul de a o face Biblic. Este adevarat ca Isus ne-a dat exemplu doar de sinagoga si nu stiu ce cantece aveau atunci, cum se canta, cor, instrumente,... In Noul Test. nu am vazut exemplu de inchinare, liturghie, serviciu divin,... si nici interdictie.
Mihnea, prima orga era prin anul 800, cred, inseamna ca pana atunci nu au fost alte instrumente si trebuie gandit ca nu erau multe, ptr. fiecare biserica.

4. Ma bucur si stiu ca se practica rugaciunea libera,...
Deci nu este gresita inchinarea Oastei Domnului chiar daca altii nu o practica asa.

Aceste 4 lucruri despre care am scris stiu si eu ca s-au schimbat cate ceva, foarte bine, dar comparatia nu o fac doar actual ci si cu acele vremuri, anii 1920 si cand nu prea aveau nici ce citi din Biblie pe romaneste, poezii nu prea erau, stie careva sa explice cum era liturghia?
Faceti-va o imagine si apoi ganditiva ce ati fi inteles.

Danyel si Mihnea, nu arunc rusine pe nimeni, cine trebuie sa se simta bine face (si nu va spun voua ci spun despre cei din condurceri), dar de la a considera pe cei din Oastea Domnului eretici, ai prigonii,... sa-l dezbrace de haine preotesti pe preotul acela,... 40 de ani de negatie si acum sa se spuna ca nu este asa. Bunicul fiind ostas al Domnului de exemplu a facut puscarie un anisor fiind considerat anticomunist de ,,unii,, care nu erau protestanti sau nou protestanti.
Reply With Quote