Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #129  
Vechi 16.08.2011, 22:29:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Spre rasarit sper ca esti constient ca,in calitate de cetatean al acestei tari,ai obligatia legala sa anunti autoritatile in cazul in care ai date sau infomatii,sau esti martor,la savirsirea unei fapte de natura penala.In cazul in care nu faci asta inactiunea ta se numeste favorizarea infractorului si te duci tu la puscarie.In locul celui vinovat.Nu tu bagi la puscarie ci instanta in urma administrarii probelor si judecarii cazului.Exista prezumtia de nevinovatie si dreptul la aparare astfel incat nu orice plangere inseamna automat si condamnarea la o pedeapsa privativa de libertate.Faptul ca familia celui in culpa,daca exista culpa,ajunge-n sapa de lemn este un motiv de reflectie suficient de bun pentru cel vinovat pe perioada detentiei.Si de pocainta.

In plus,este stiut ca,in imprejurari normale,intre poruncile moralei crestine si dispozitiunile legii penale nu poate sa existe contrast, fiindca acesta din urma isi are inceputul in principiile dreptului natural,deci functiunea sa nu poate fi decat moralizatoare. Am citat dintr-un numar din 1937 al ziarului ,,Curierul Crestin"care aparea la Cuj. Mon cher,intelegi ce spun sau ignoram problema pe sistem ,,o soțietate fără prințipuri, carevasăzică nu le are, dom'le!" ? :)

Daca argumentatia mea este lejer alambicata atunci priveste imaginile :) retine morala si extrapoleaza prin deductie simpla dragul meu Watson.
Ai revenit in forta din concediu, Scot draga ! Care printipii domnule , ale noastre celor de rand , sau ale lor celor cu burticanul mare si ceafa lata de trei palme ? Hm , . . . care printipii , asta vreu a sti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote