View Single Post
  #21  
Vechi 31.05.2010, 15:58:40
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>cand spune cineva adevarul de ce vrei sa-i inchizi gura acuzandu-l ca judeca ? Hristos ii va reprosa celui pe care il acuzi tu ca judeca ,ca nu a spus,celor rataciti (ca protestantii si neo-protestantii),adevarul .de cine ar trebui sa ascultam de un om sau de Dumnezeu?iar cu logica si cu cunoasterea nu stai prea bine,toata teologia evreilor se bazeaza pe venirea lui Mesia.
Nu i-am inchis gura, numai ca el judeca prin prisma faptului ca eu nu sunt ortodox, ori Hristos nu a lasat acest etalon pt judecata. Omul credincios se cunoaste dupa roadele lui si nu dupa confesiunea religioasa.
Tu asculti de Dumnezeu? ma indoiesc, de vreme ce consideri ca eu sunt ratacit pt ca am o opinie diferita fata de un ortodox. Dc am opinie diferita fata de ce zice Sf Scriptura atunci ai putea zice.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>cine a scris NT si VT ,oare nu sfintii? cine a fixat Scriptura la cartile canonice oare nu sfintii? Scriptura n-a venit prin posta din cer, a fost alcatuita de sfintii lui Dumnezeu sub inraurirea Sf. Duh. Ce invataturi ortodoxe sunt in contradictie cu Scriptura ? Ortodoxia (si catolicismul mai diluat) e singura Biserica Adevarata ...ea isi trage curent tocmai de la Apostoli ...da ...are stalpii de curent...neintrerupti de la Apostoli...primim curent( HAR) de la pietrele de temelie ale Bisericii lui Hristos (Sf. Apostoli) DIRECT!
Iti vine sa crezi sau nu, Sf Scriptura chiar a venit din cer, oamenii care au scris au fost doar instrumente in mana lui Dumnezeu. Numai ca voua va e greu sa acceptati asta.
Am mai dat exemplu asta, din Galateni, dar il mai dau o data:
"Dar vă fac cunoscut, fraților, că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om;
Pentru că nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am învățat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos."

Invataturile ortodoxe in contradictie cu Sf Scriptura sunt urmatoarele: inchinarea la icoane, la moaste, conceptia ca pomana ajuta mortu sa iasa din adancurile iadului, conceptia ca omul mai are o sansa la rai si dupa ce moare. Arata-mi unde in Sf Scriptura se incurajeaza aceste lucruri.
Asta cu singura biserica adevarata trebuie demonstrata. Asa si catolicii zic ca ei sunt singura biserica adevarata.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>ce a fost prima data meciul de fotbal sau cronica despre meciul de fotbal? in cronica nu se spune totul ci doar fazele cele mai importante,dar oare cate alte faze nu s-au mai intamplat fara sa fie scrise in cronica? si daca nu sunt scrise in cronica nu inseamna ca nu s-au intamplat...dar multi spectatori care au vazut meciul le povestesc ...dar sunt numai minciuni pentru ca nu sunt scrise in cronica ...este?
paralela cu meciul de fotbal e chiar nelalocul ei, nu ma intereseaza pe mine ce scrie in cronica. cum compari tu cronica unui meci de fotbal, care e facuta de un om cu Sf Scriptura care e a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>la protestanti si neoprotestanti nu exista predestinatia? ce pocainta daca omul e ales de Dumnezeu dinainte? daca eu nu sunt ales degeaba ma pocaiesc ,nu?
Toti oamenii au sansa pocaintei, numai ca majoritatea nu o fac, prefera sa traiasca in pacat. Ce zici de apostolul Pavel care afirma urmatoarele:
"Dar când a binevoit Dumnezeu Care m-a ales din pântecele mamei mele și m-a chemat prin harul Său,
Să descopere pe Fiul Său întru mine, pentru ca să-L binevestesc la neamuri, îndată nu am primit sfat de la trup și de la sânge,
Nici nu m-am suit la Ierusalim, la Apostolii cei dinainte de mine, ci m-am dus în Arabia și m-am întors iarăși la Damasc."

Ce inseamna pt tine ca l-a ales din pantecele mamei lui? a fost sau nu predestinat?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Duhul Sfant vine prin episcopi si preoti in Sf Taine ,daca preotii si episcopii nu au hirotonie tocmai de la Apostoli din generatie in generatie ,NU EXISTA DUH SFANT...iar bisericile protestante NU AU DUH SFANT ...poate alte duhuri viclene...asta-i adevarul chiar daca nu place unora.
[/quote]

Duhul Sfant vine de la Dumnezeu, nu vine de la preoti nici episcopi. Transmiterea Duhului Sfant prin om s-a facut doar de catre apostoli si atat. Cazul lui Filip e elocvent.
Nu ai tu de unde sa stii ca nu exista Duh Sfant in bisericile protestante, faci afirmatii gratuite fara nici un fundament.
Reply With Quote