View Single Post
  #23  
Vechi 31.05.2010, 21:53:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Cum adica fugim de mana intinsa? pai dc noi ne-am pocait de faptele noastre si ne-am intors la Dumnezeu de ce crezi ca fugim de mana intinsa? Noi tocmai asta facem, ne aruncam spre mana intinsa de Dumnezeu. Numai ca in conceptia voastra, Dumnezeu a fost inlocuit de BO, si dc omul nu e de acord cu anumite practici si invataturi din BO atunci acel om e un eretic si il respinge pe Dumnezeu. Noi nu il respingem pe El ci invataturile care sunt in contradictie cu Cuvantul Lui.
Dumnezeu nu isi revarsa harul peste o denominatiune, ci peste oameni. Ori dc eu sunt credincios , dar nu apartin BO, de ce crezi ca Dumnezeu nu si-ar revarsa harul si peste mine? Crede-ma ca Dumnezeu si-a revarsat harul si bunatatea si peste mine, chiar dc unui ortodox ii vine greu sa creada asta.
in BO s-a inoculat aceasta idee, cine nu e ortodox nu e mantuit considerand astfel ca doar BO are drept asupra mantuirii si celelalte biserici sunt pe dinafara.
Si eu si tu si diavolul,toti 3 avem credinta .Conteaza insa ce roade aducem .Diavolul aduce de la sine numai roade rele,pentru ca stie ca aceasta ii e menirea .
Eu si cu tine,un ortodox si un NP ,aducem roade dupa puterea si ravna fiecaruia .
Si dupa acestea vom fi judecati.Dumnezeu nu mi-a dat mie mai mult decat tie,a dat la amandoi la fel. Caci apostolii au vorbit pentru amandoi.Si Duhul a gasit de cuvinta sa le randuiasca pe toate,cand nici eu nici tu nu eram nascuti ,si nici stramosii stramosilor nostri.
Aceasta e lucrarea Duhului ,pentru desavarsirea trupului lui Hristos,Biserica care El a creat-o de-a lungul veacurilor,si care a adus roada sa de sfintenie.
Aceasta Biserica tu o negi astazi,desi o numesti ortodoxa,adica dreapta.Biserica Ortodoxa e doar o lucrare ,o cale,nu un scop,o tabara careia sa te subscrii.
Nici eu nu sunt ortodox caci nu fac cele ale sfinteniei.Dar nicidecum nu pot sa nu recunosc ,ca acolo unde se aduce cea mai multa roada,este de fapt voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote