Subiect: Preot caterisit
View Single Post
  #4  
Vechi 28.07.2010, 21:18:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Intrebarea la care ma gindesc mereu este:
De ce oare cind preotul care este prins cu "mita-n sac" de catre popor cu tot felul de abateri grave si inlaturat, sau trimis la alta parohie disciplinar, continua sa poata avea duhul Sfint si deci poate sluji, pe cind daca ii supara pe mai marii prelati ai BOR-ului, aceia il pot caterisi si brusc nu mai are har, de parca cei de la BOR au niste intrerupatoare ale "firelor electrice" sau o conducta de gaz divin care duc catre har pe care DOAR EI il pot intrerupe.

Ce legatura are harul cu ocuparea unui post cheie in BOR sau a fi mirean?
:))))) Desi eu am inteles aluzia ta, nu pot sa nu lamuresc o problema: prin caterisire nu i se ia si harul care i s-a transmis prin Taina Hirotoniei...este imposibil...doar ca nu mai are voie sa slujeasca niciodata (teoretic). Decizia caterisirii este una anevoioasa care se ia doar de mai marii BOR in functie de...

Oricum eu pana acum n-am auzit niciodata sa fi fost caterisit cineva desi motive ar fi fost destule...stiu doar de o propunere de caterisire a pr. Calistrat de la Barnova-Iasi si asta datorita unui complot pus la cale special pentru a-l denigra, mai ales ca fostul IPS Daniel nu-l avea deloc la inima si nu stia cum sa faca sa-l cateriseasca...Dumnezeu insa a avut grija de toti si ca dovada ca totul s-a rezolvat spre nemultumirea lui Daniel ca nici asa n-a reusit sa-l distruga pe pr. Calistrat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote