View Single Post
  #5  
Vechi 02.10.2010, 02:03:28
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
http://en.wikipedia.org/wiki/Irony
Grea viata asta de crestin practicant, simtul ironiei/umorului s-a pierdut undeva pe drum.
In viata reala sunt cunoscut ca si un tip glumet dar tot nu inteleg unde este ironia sau gluma aici. Zau ca nu vad ce este atat de comic in a pune pe un produs romanesc, ROM steagul american. Din cate am inteles ciocolata se vinde si in afara prin urmare strainii ce vor intelege, ca romanii sunt americani ?, ca Romania este in curs de a deveni un stat american ? sau ca ii simpatizam foarte mult pe americani si valorile acestora incat suntem dispusi sa le uitam pe ale noastre si sa le acceptam pe a lor ? Zau ca nu vad unde este hazul in toata povestea asta care din punctul meu de vedere poate trece cel mult ca o gluma proasta.

Apropos mai Atreides am citit toate cartile dunei, intr-adevar interesante carti atat timp cat nu sunt luate prea in serios, fiindca acolo se vorbeste despre un fals mesia si despre un drog care chipurile aduce longevitate si mareste perceptia pentru care multi isi dau viata samd, insa aici deja este vorba despre o imagine pe care noi ca romani ne o facem in realitate chiar si printr-un astfel de banal produs cum este o simpla ciocolata ce nu denoata decat faptul ca ne-am pierdut complet respectul de sine sau ca suntem extrem de neseriosi in aspecte ce probabil ar trebui sa le privim cu mai multa constiinciozitate. Sa facem totusi diferenta intre science fiction si realitate.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.10.2010 at 02:22:15.
Reply With Quote