View Single Post
  #2  
Vechi 17.07.2011, 23:53:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
Tu vorbesti aici la modul foarte general, dar totusi am sa incerc un raspuns care sa cuprinda macar o parte din subiectul propus.

Depinde de situatia in care te afli. Daca esti singura, faci alegerile singura. Tu centrezi, tu dai cu capul si mi se pare corect!

Eu de exemplu atunci cand eram necasatorita si doream sa iau o decizie importanta uneori intrebam persoanele apropiate (familia,prietenii)ce ar face in locul meu.Primeam cu bucurie orice sfat si sugestie dar niciodata nu le aplicam.:-)) Mereu deciziile le-am luat singura desi asa cum am spus, uneori simteam nevoia sa-i intreb si pe altii. Acum uitandu-ma in urma, imi pare un joc care dorea sa-mi confirme decizia luata deja.:-)Oricum am avut cateva exemple in care nimeni nu era de acord cu viziunea mea asupra problemei si tot ca mine am facut!:-)

Atunci cand faci parte dintr-un cuplu, nu mai poti lua decizii de capul tau. Este evident ca orice decizie trebuie luata impreuna cu sotul astfel incat ea sa multumeasca ambele parti.:-)

Citat:
Īn prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.
Eu cred ca doar persoanele cu o personalitate slaba, foarte nesigure, simt nevoia mereu sa se consulte cu altii si mai ales sa si faca ce spun altii.

Aici insa mai intervine un aspect. Situatia in care nu cunoastem toate datele problemei pe care trebuie s-o rezolvam. In acest caz uneori trebuie sa ne consultam cu altii ca sa aflam raspunsuri, dar decizia finala tot noua ar trebui sa ne apartina. Parerea mea.:-)

Citat:
Īn prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?
Nu. Ar trebui sa fie ceva firesc.:-)

Dar desigur ca exista si oameni care au nevoie de o doza mare de curaj sa ia singuri o hotarare pe cont propriu. Pentru ca ea implica automat asumarea responsabilitatii totale, atat a actiunii in sine cat si a consecintelor ei.
Reply With Quote