View Single Post
  #6  
Vechi 18.07.2011, 23:08:04
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori.Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii?Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut?..Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor..?

In primul rand, in orice alegere sau actiune am avea de facut sa cerem ajutorul lui Dumnezeu. Sa cerem intelepciune de la El si sfat bun.

Pentru alegerile pe care le facem din proprie initiativa, fara ajutorul sau sfatul apropiatilor suntem direct si singuri responsabili. Nu-i nici o problema daca alegem, asa, de capul nostru, ceva ce ne priveste doar pe noi, personal. Cum ar veni, "capul face, capul trage".

Dar daca alegerile pe care tre sa le facem implica mai multe persoane, alaturi de noi, este bine sa cerem parerea, sfatul sau acordul celorlalti "impricinati". Si abia apoi sa actionam.

Daca o situatie anume ne cere sa luam o decizie in care noi nu suntem implicati ci numai ceilalti, atunci trebuie ceruta parerea lor, doar daca nu cumva vrem sa facem o surpriza...si atunci "riscam".

Este frumos, si este o dovada de resapect ca in familie, orice lucru important, alegere importanta, am vrea sa facem sa cerem parerea sau cel putin sa informam si pe cei de langa noi.

In concluzie, nu este rau sa cerem parerea sau ajutorul celor apropiati.
Reply With Quote