View Single Post
  #51  
Vechi 04.01.2014, 14:26:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Ai mare grijă, copilă, ce vorbești! Biserica Ortodoxă Română are o vechime considerabilă, iar statutele pe care le-a obținut în ultimii 150 de ani nu aduc atingere asupra vechimii Creștinismului Ortodox românesc bisericesc, prin urmare a ceea ce oricum în genere era BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ, chiar dacă nu avea titulatura respectivă. Creștinismul ortodox la poporul tracic despre care se spune că ar fi fost romanizat (ori mai bine spus latinizat în limbă) există de aproximativ 2000 de ani. Există dovezi foarte clare din punct de vedere istoric despre răspândirea Creștinismului ortodox în spațiul traco-românesc. BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ESTE PATRIARHIA AUTOCEFALĂ ORTODOXĂ LEGITIMĂ (deși există totuși multe probleme) ȘI REPREZINTĂ CREDINȚA CREȘTINĂ A BISERICII APOSTOLICE! ȘI A REPREZENTAT ACEASTĂ CREDINȚĂ (cu neajunsuri evidente ce-i drept) TIMP DE APROXIMATIV 2000 DE ANI chiar și atunci când Biserica Ortodoxă românească nu avea statutul pe care l-a dobândit mai târziu!!

Spațiul traco-românesc este denumit convențional "România" doar după opiniile ignorante în materie de istorie. Potrivit istoricului Nicolae Iorga, spațiul traco-românesc, care a fost și este și în ziua de azi mai extins decât actualele teritorii ale Statului, ROMÂNII și spațiul Românesc sunt moștenitorii ROMANIEI SAU ROMANIILOR ORIENTALE!! Asta așa pentru cultura ta generală. În urma "romanizării" poporul traco-românesc a început, și este consemnat în izvoare istorice, copilă, să se autonumească singur prin termenul de RUMÂNI, deși existau, așa cum există și azi, diverse nume pentru populații locale, regionale. Această denumire de RUMÂNI, care s-a transformat ulterior în cea de ROMÂNI, este veche încă din primul mileniu de istorie al erei creștine! Prin urmare a susține că spațiul traco-românesc este denumit convențional și de nici două secole cu termenul de România este în esență dovada inculturii și a relei credințe, iar pentru această evidență este suficientă pe lângă argumentul pe care l-am adus, plus argumentul istoric imbatabil al EXISTENȚEI ISTORICE ÎN CONTINUITATE ȘI ÎN MAJORITATE COVÂRȘITOARE a românilor, denumirea de ȚARA ROMÂNEASCĂ pe care a avut-o statul medieval din zona Munteniei, Olteniei și Romanaților. Prin urmare repet ce am spus: Ai mare grijă ce vorbești, copilă!

Nu veni tu, copilă, să denigrezi și să minimalizezi un popor care are atestare istorică de cel puțin 3000 de ani, dacă nu cumva o fi și mai mult, pe spațiul său de etnogeneză și de geneză culturală și spirituală, și nici Biserica Creștină a românilor ortodoxă veche de aproape 2000 de ani pe acest spațiu traco-românesc!
Pentru că exprimarea mea din acel mesaj a fost, în mod evident, neclară, am modificat pasajul comentat de dvs, astfel încât să se înțeleagă clar ce am vrut să spun:
"BOR reprezinta credinta"
Desigur că reprezintă credința, fiind parte a Bisericii universale!
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, de mai puțin de două secole, România.
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Credința creștină nu poate fi asociată cu păcatele comise, în numele ei, de către oameni.
Biserica, în sens teologic, este "Una, Sfântă, Sobornicească (catholică) și Apostolică".
Din aceste 4 însușiri fundamentale ale Bisericii putem observa clar că nu este vorba exclusiv de o anumită instituție eclesiastică (fiindcă, în acest sens, există o mulțime de Biserici autocefale naționale), ci de COMUNITATEA TUTUROR CELOR CARE CRED.
De aceea, toți credincioșii - clerici și laici împreună - formează/ constituie/ alcătuiesc Biserica lui Hristos.
Iar instituțiile eclesiastice particulare, dintr-o anumită epocă și dintr-o anumită arie geografică determinată, fac parte din Biserica universală a lui Dumnezeu în măsura în care păstrează și mărturisesc credința creștină autentică și morala evanghelică nepervertită.
Prin urmare, dacă un anumit ierarh, sinod sau chiar Biserică națională ar comite, în numele credinței, fapte contrare acesteia, și-ar pierde calitatea de creștini și membrii ai Bisericii.
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote