View Single Post
  #52  
Vechi 04.01.2014, 14:27:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu stiu ce ai invatat tu la facultate, dar parerile tale sunt deplasate rau.
Da, ai dreptate BOR este forma de organizare a ierarhilor ce reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei. Si asta ptr ca BOR are episcopi si in afara tarii. In plus, vorbesti de o conventie in denumirea unei tari. Orice tara isi poarta denumirea printr-o conventie. Doar ca locuitorii ei reprezentau o natiune cu mult timp inainte de a formarea statului roman independent. Oricum, revenind la discutia despre BOR.
BOR-ul reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei, administrativ, si face parte din Biserica lui Hristos. BOR-ul nu este reprezentat de Sf Sinod sau de clerici. BOR este reprezentat de toti membrii sau si de fiecare in parte. Altfel zis BOR reprezinta cretinta. Tanti Maria care merge la biserica si crede in invataturile Bisericii asa cum au fost formulate la Sinoadele Ecumenice reprezinta credinta.



Inainte sa iti fi dat licenta trebuiau sa e puna sa faci o marturisire de credinta. Si la cum o marturisesti nu trebuiau sa ti-o fi dat.


Vocatia sa ce? Sa inveti lucruri contrare Bisericii, cum ca BOR nu reprezinta credinta?
Am modificat pasajul în felul următor:
"BOR reprezinta credinta"
Desigur că reprezintă credința, fiind parte a Bisericii universale!
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, de mai puțin de două secole, România.
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Credința creștină nu poate fi asociată cu păcatele comise, în numele ei, de către oameni.
Biserica, în sens teologic, este "Una, Sfântă, Sobornicească (catholică) și Apostolică".
Din aceste 4 însușiri fundamentale ale Bisericii putem observa clar că nu este vorba exclusiv de o anumită instituție eclesiastică (fiindcă, în acest sens, există o mulțime de Biserici autocefale naționale), ci de COMUNITATEA TUTUROR CELOR CARE CRED.
De aceea, toți credincioșii - clerici și laici împreună - formează/ constituie/ alcătuiesc Biserica lui Hristos.
Iar instituțiile eclesiastice particulare, dintr-o anumită epocă și dintr-o anumită arie geografică determinată, fac parte din Biserica universală a lui Dumnezeu în măsura în care păstrează și mărturisesc credința creștină autentică și morala evanghelică nepervertită.
Prin urmare, dacă un anumit ierarh, sinod sau chiar Biserică națională ar comite, în numele credinței, fapte contrare acesteia, și-ar pierde calitatea de creștini și membrii ai Bisericii.
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote