View Single Post
  #55  
Vechi 04.01.2014, 14:44:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu s-a pus niciodata problema ca lucrurile sa stea altfel. Statutul de simplu membru sau de ierarh al Bisericii nu face pe nimeni infailibil.


Nu. Aici nu sunt de acord, starea de pacatosenie nu presupune pierderea calitatii de membru al Bisericii. Toti suntem pacatosi. Ce duce la pierderea calitatii de membru al Bisericii il reprezinta lepadarea de credinta sau erezia.



Desi pare a fi un raspuns la ceva ce as fi spus eu (nu imi dau seama la ce) eu nu am inteles. De fapt nici nu am inteles afirmatia si ce se sustine prin ea: ca BOR a colaborat sau nu cu regimul comunist?
Raspunsul meu, indiferent de afirmatie e simplu: BOR nu a colaborat cu regimul comunist. Unii membri da, indiferent de statutul lui. Dar Biserica, nici macar ca unitate administrativa nu se poate spune ca a colaborat. Pentru ca se putea face o astfel de afirmatie ar trebui ca ea sa fi fost organizata si structurata pentru a servi acestor actiuni. Ori asta nu s-a intamplat. Au cazut unii membrii ai sai fara a afecta Biserica, vazuta ca institutie.
Textul despre generalizarea nejustificată l-am preluat tot din mesajul meu adresat dlui Konijiro, tocmai pentru a vă arăta mai clar ceea ce susțin, anume că am apărat BOR, inclusiv înțeleasă în sens instituțional.
Mai exact, dl Konijiro susținea că BOR, prin ierarhii ei, a colaborat, iar eu i-am răspuns că aceasta e o generalizare nejustificată.
Voi mai reveni, pentru a vă răspunde și la restul mesajului.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.01.2014 at 14:47:31.
Reply With Quote