View Single Post
  #6  
Vechi 14.07.2016, 12:29:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Nu stiu daca intrebi in general, sau chiar intentionezi sa treci la o alta confesiune sau religie.
Vad ca lumea aici a gandit imediat ca vrei sa parasesti ortodoxia.
Nu stiu ce varsta ai, dar prespun ca esti foarte tanar si ma mir ca lumea sare doar la critici si nu te lamureste putin.

Eu iti raspund pentru cazul general.
Majoritatea oamenilor sunt botezati intr-o anumita confesiune/religie prin comunitatea in care traiesc.
In India vor apartine hinduismului, in Italia vor fi catolici, in Germania vor fi evanghelici, iar in Anglia vor fi anglicani.
Am dat doar cateva exemple.
In general fiecare om isi pastreaza credinta primita in frageda pruncie.
Credinta este (sau asa ar trebui sa fie) ceva de suflet, sa-ti faca bine sufletului si s-o porti cu drag.
Si atunci nu o schimbi. Pur si simplu nu poti. Credinta iti ofera un sprijin sufletesc si te leaga de familie, de prieteni, de tara in care te-ai nascut.

Exista si situatii deosebite in viata in care un om ia o decizie radicala si trece de la o credinta la alta - fie ceva pozitiv te atrage la o anumita credinta, fie ceva negativ te face sa parasesti credinta ta.

Daca este pacat? In general nu este bine.
Trebuie sa ai un motiv foarte intemeiat si mai ales trebuie sa cunosti foarte bine credinta la care vrei sa treci, ca sa stii daca e mai buna, daca iti va face mai bine.
Ar trebui ca fiecare om sa poata sa se sfatuiasca in situatii din acestea de cumpana cu cineva caruia sa-i poata spuna deschis problema lui.
Este pacat ca se ajunge la asemenea decizii.
Ca sa-ti parasesti credinta, inseamna totusi ca nu ti-ai gasit bine locul in ea si exista vinovati sau motive grave. Nu esti ajutat sa te simti bine in credinta ta si s-o aprofundezi, sau dimpotriva esti atras foarte bine spre o alta credinta, prin lucruri superficiale (bani, interese materiale, psihologic etc.)

Cei care vin la ortodoxie? Sunt decizii tot de suflet.

Este o discutie complexa si delicata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote